Studenti ekonomických škol si mohou zkusit založit a vést fiktivní firmu

Ekonomicky zaměřené školy učí své žáky podnikat. Zakládají s nimi fiktivní firmu. Ale ne jen na papíře. Chovají se, jako by opravdu pracovali v reálné společnosti. Sami si určují svůj předmět podnikání, vybírají ze svého středu ředitele firmy, shánějí zboží a kupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti ve třídě (ilustr. foto)

Studenti ve třídě (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Alexander Redmon

„Nabízíme společenské šaty, pánské obleky a oblečky pro psy.“ Projektové manažerky Michaela a Linda sedí u černorůžového stánku. Za nimi jsou na stojanu společenské šaty stejné barvy a nalevo od nich róba s názvem Piano.

Klávesy jsou na ní čitelné a jak prozrazují fiktivní obchodnice, šaty jsou už slavné. „Ty byly vyrobeny vlastně v naší škole, měla je na sobě i finalistka miss,“ chlubí se.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fungování fiktivních studentských firem se zajímala redaktorka Klára Bílá

Fiktivní firmu Svět módy založili spolužáci ze Střední odborné školy oděvní a ekonomické. I když vše je jen jako, provozovat takovou společnost není jednoduché. Zástupci firmy musí spolupracovat s finančním i živnostenským úřadem.

Činnost těchto institucí už přes dvacet let simuluje Centrum fiktivních firem, které vede Lukáš Hula.

„Pracují na nejrůznějších pozicích, tak jako pracují normálně lidé v běžné firmě. Odvádějí daně, platí zdravotní, sociální pojištění. Hledají si obchodní partnery mezi dalšími fiktivními firmami v České republice. Připravují marketingové materiály, nakupují zboží, navazují obchodní vztahy,“ vysvětluje.

Výhoda při hledání práce

Zkušenosti žáků se založením firmy se pak odrazí i při reálném hledání zaměstnání.

„Mohou říkat zaměstnavateli: Dobře, nepracoval jsem s reálnými penězi, dělal jsem s fiktivními. Ale pracoval jsem na pozici té a té. A to, že jsem se osvědčil – tady mám certifikát od Národního ústavu pro vzdělávání. Nemusí to získat práci každému, ale vyčlení ho to z davu absolventů,“ tvrdí Hula.

I manažerky firmy se společenskými šaty si povinnou školní praxi pochvalují. „Naučily jsme se pořádně vyplňovat doklady, pracovat na počítači, kde jsme vytvářel katalog. Zkušenosti budeme mít, takže to snad nějaký zaměstnavatel ocení. Hlavně v té komunikaci, když si půjdeme žádat o místo,“ věří.

V letošním školním roce založilo fiktivní firmu přes sto škol. Každoročně se pak setkávají na celorepublikovém veletrhu.

Klára Bílá, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme