Šupinky naší kůže čistí vzduch

Oloupané šupinky lidské kůže nejsou jen „prachotvorné smetí“. Podle nové studie naše byty zbavují dráždivého ozónu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokožka (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Helena Paffen

Celá vnější vrstva lidské kůže se kompletně obmění každé 2 až 4 týdny a každý den se z naší pokožky odloupne asi 500 milionů odumřelých kožních buněk. Stávají se hlavní součástí domácího prachu a slouží jako potrava roztočů, kteří vyvolávají alergie. Přesto nemusíte přirozenému olupování pokožky spílat. Šupinky odumřelé kůže obsahují olejnaté organické látky - cholesterol a meziprodukt jeho syntézy skvalen. Dřívější studie ukázaly, že skvalen v šupinkách kůže podstatně snižuje množství ozónu, který se hromadí v kabinách letadel, dráždí oči a sliznice a u astmatiků může vyvolat záchvat.

V nové studii se dánští vědci zaměřili na vliv šupinek kůže na znečištění vzduchu uvnitř obytných místností. Analyzovali vzorky prachu a ovzduší z 500 dětských ložnic a 151 dánských jeslí. Po vyhodnocení dat došli k závěru, že skvalen z odumřelých kožních buněk v usazeném prachu přispívá k odstraňování ozónu a jeho hladinu v místnostech snižuje o 2 až 15 procent.

Zdroj: American Chemical Society, Environmental Science & Technology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme