Svět dokázal zastavit epidemii AIDS, prohlásil Pan Ki-mun

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oznámil, že svět dokázal zastavit epidemii AIDS. Reagoval tak na zprávu o boji s virem HIV. Podle dat OSN klesl za posledních 15 let počet nakažených o třetinu a počet úmrtí na následky nemoci až o 40 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená stužka, symbol boje proti AIDS

Červená stužka, symbol boje proti AIDS | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Seema K. K.

Tento milník podle Pan Ki-muna dokazuje, že si světové společenství dokáže stanovit a splnit i ambiciózní cíle.

Dalším ambiciózním, ale realistickým cílem by podle generálního tajemníka OSN mělo být úplné vítězství nad epidemií do konce roku 2030. K dosažení tohoto cíle by ale bylo potřeba navýšit finanční prostředky pro boj s AIDS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet nakažených HIV klesl podle zprávy OSN o třetinu. O nemoci mluvil vedoucí AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala

Kolem roku 2000 zemřely ročně na následky AIDS podle zprávy Organizace spojených národů pro boj s touto nemocí asi dva miliony lidí, nyní je to přibližně 1,2 milionu.

Počet nově nakažených klesl z 3,1 milionu před 15 lety na současné dva miliony. Na 700 tisíc nemocných pak mělo v roce 2000 přístup k potřebným lékům, nyní je to 15 milionů. Naděje na dožití stoupla za posledních 15 let u nakažených z 36 na 55 let.

V České republice v roce 2013 bylo 235 nových pacientů nakažených virem HIV, v roce 2014 se objevilo 232 nových pacientů a letos jich je jen za první pololetí 121, upozornil vedoucí AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.

„Naprostá většina nově diagnostikovaných případů jsou mladí gayové. Nejsou většinou diagnostikování pro HIV infekci, ale k lékaři se dostaví kvůli jiným pohlavně přenosným chorobám,“ dodal Machala.

Pacienti podle něj navíc ztratili obavy z HIV infekce: „Stále znovu a znovu se mi stává, že noví pacienti z této skupiny, kteří přijdou poprvé do ordinace, mě ujišťují, že už máme výborné léky. Přesvědčují mě, že určitě během krátké doby budeme mít léky, které nemoc vyléčí definitivně.“

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme