Svět si připomíná den Parkinsonovy choroby, onemocněním trpí stále více lidí

Dnešek byl zvolen dnem Parkinsonovy choroby. Nemocných bude podle odhadů stále přibývat, farmaceutické firmy proto rozšiřují spolupráci s vědci. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu je v různých fázích vývoje 34 inovativních léků a 3 nové diagnostické metody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Díky novým poznatkům o lidském mozku se vědci zaměřují hlavně na hledání příčin nemoci. Důležité je i její včasné rozpoznání, říká ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

„Diagnostické metody jsou spojené s tím, jak lépe a lépe známe lidský genom, známe lidský mozek. Zaměřují se na signální látky a na včasnou diagnostiku onemocnění. Pak je důležité, zda se podaří pacienta včas zachytit, zda lékař dokáže pacienta včas nasměrovat na správného specialistu.“

Farmaceutický průmysl se má i více zaměřit na spolupráci s vědci. Vývoj léků a diagnostických metod by se tak mohl výrazně urychlit.

„Průmysl v dnešní době zakládá nová výzkumná konsorcia s akademiky, s různými univerzitami jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Evropská komise vytvořila i zvláštní fond společně s farma průmyslem. Tam si myslím, že je velká naděje, že se léčby dočkáme výrazně dřív, než se původně očekávalo,“ dodává Jakub Dvořáček.

Příčinou Parkinsonovy nemoci jsou agregáty vadných molekul proteinu alfa-synukleinu, které se tvoří mezi neurony | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported Marvin 101

Parkinosonova choroba je neurodegenerativní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Souvisí s úbytkem buněk, které produkují neurotransmitter dopamin. Jeho nedostatek pak způsobuje ztrátu kontroly nad pohybem člověka.

Podle odhadů trpí Parkinsonovou nemocí celosvětově asi 5 milionů lidí. V současnosti se lékařům daří jen zmírňovat příznaky Parkinsonovy choroby. Úplně se nemoc vyléčit nedá. Její rozpoznání ale pomůže nemocným žít plnohodnotněji.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme