Svět si připomíná Downův syndrom. Program připravila i města po celé ČR

Dnešek si svět připomíná jako den Downova syndromu. Geneticky vrozenou vadou trpí ve světě několik milionů lidí, jen v Česku se každý rok narodí průměrně 50 dětí s touto diagnózou. Pořadatelé chtějí letošním ročníkem vyvrátit některé mýty o této nemoci a zároveň podpořit zlepšení péče pro lidi s Downovým syndromem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod ke dni Downova syndromu ve středoamerické Guatemale | Zdroj: Reuters

Downův syndrom je vrozené genetické onemocnění, které zjednodušeně řečeno způsobuje pomalejší vývoj. Kdo jím trpí, má také často sníženou imunitu a je náchylnější třeba k srdečním vadám. Platí ale, že při správném vedení se naučí všechno potřebné pro běžný život.

Dagmar Dzúrová, předsedkyně společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem, potvrzuje, že nejstěžejnějším pro vývoj dítěte s tímto onemocněním je začlenění do běžné společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Radiožurnála byla předsedkyně společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem Dagmar Dzúrová

„Je to taková společná motivace k vzájemnému pochopení. Od ostatních dětí se učí přirozené návyky a společnost se naopak učí tyto lidi přijímat. Je prokázáno, že pokud děti s Downovým syndromem vyrůstají v normální společnosti, mají pak daleko větší možnost se zapojit do života jako dospělý,“ tvrdí Dzúrová.

Podle ní ale naše společnost zatím není moc připravená tyto lidi začlenit do jejího fungování, a tak například hledání práce pro lidi s Downovým syndromem představuje velký problém.

Downův syndrom či trisomie 21. chromozomu je geneticky podmíněné onemocnění. V ČR má toto onemocnění 1 dítě z 1 500 narozených. Riziko výskytu je vyšší u dětí starších matek. Lidé s Downovým syndromem jsou snadno poznatelní podle tzv. mongoloidního vzhledu a nižšího vzrůstu. Jejich duševní vývoj je zpomalený a plodnost omezená. Onemocnění lze diagnostikovat již v prenatálním období.

„Máme připravenou legislativu, která ukládá firmám s větším počtem zaměstnanců tyto lidi zaměstnat. Řada firem a podniků ale toto nařízení obchází tím, že dělá takzvané náhradní plnění. Přitom právě tak se pozná otevřená společnost – schopná přijímat, tolerovat a pomáhat těmto lidem,“ přidává Dzúrová.

V rámci Světového dne Downova syndromu se chystá řada akcí po celé republice. V Praze se například podporovatelé této myšlenky sejdou v 11 hodin na náměstí Republiky před Obecním domem a následně přes Národní třídu dojdou až na Petřín.

Tam ve 13 hodin začne program, který vyvrcholí vypouštění balónků se vzkazy a přáními pro lidi s tímto genetickým onemocněním.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Opavě se podpora Downovu syndromu vyjadřovala ponožkami. Reportáž připravil Martin Knitl

Balónky se budou vypouštět i v Brně. Na hlídce pod Špilberkem bude také přichystaný program, který kombinuje divadlo a promítání.

Pokud chcete podpořit ty, kteří toto celoživotní zdravotní postižení mají, můžete to udělat podobně jako lidé v Opavě.

Ti si ke dni Downova syndromu tradičně oblékají nesourodý pár ponožek. Když se totiž dají ponožky k sobě, dají dohromady písmeno X symbolizující příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X.

Přehled všech akcí na podporu Downova syndromu je k vidění na internetových stránkách Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.

Downův syndrom | Foto: Michal Jindra

Martin Knitl, Eva Rajlichová, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme