Světový den AIDS připomíná, že tuto nemoc zatím nelze účinně léčit

V Česku stoupají počty nakažených virem HIV. Jen do letošního září lékaři zjistili 176 nových případů. Tuto smutnou statistiku připomínáme právě dnes, kdy je Světový den AIDS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená stužka, symbol boje proti AIDS | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Andy McCarthy UK

Právě v těchto dnech přednášel v Česku jeden z nejvýznamnějších současných virologů Eric De Clercq. Společně s českým vědcem Antonínem Holým se snažil nalézt lék proti AIDS. Bohužel dodnes žádný lék, který by nemoc zastavil, neexistuje.

Výsledkem spolupráce belgického lékaře s českým vědcem bylo antivirotikum, které alespoň částečně pomáhá bojovat proti AIDS. Sám De Clercq přiznává, že tento objev byl vrcholem jeho kariéry.

„Samozřejmě jsme s doktorem Holým nemohli dopředu vědět, že tato látka bude aktivní na HIV. Látka, o které je řeč, se používá v kombinaci s dalšími, které objevili jiní výzkumníci,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je možnost boje proti AIDS, zjišťovala reportérka Blanka Mazalová

Virem HIV se může infikovat také zdravotnický personál, který přichází do styku s lidskou krví a krevními preparáty. Proto se volá po léku, který by snížil pravděpodobnost infekce nebo ji úplně vyloučil. Podle Erica De Clercqa zatím marně.

„Pokud považujeme za vyléčení úplné odstranění virů z organismu, pak odpověď zní ne, protože virus se stává součástí lidských chromozomů. Nicméně pokud uděláme rozdíl mezi virem jako takovým a nemocí, čili projevem, potom zní odpověď naopak ano. Taková léčba bude dostupná,“ uvádí De Clercq.

Společný objev Antonína Holého a Erica De Clercqa patří mezi nejefektivnější a v současnosti nejpoužívanější metody v boji proti této dosud nevyléčitelné chorobě.

HIV a AIDS | Foto: Michal Jindra

„Pohled Čechů na tuto nemoc se trošičku změnil a bohužel ne ve prospěch věci,“ říká člen předsednictva České společnosti AIDS pomoc Max Blanck, který je sám HIV pozitivní a nakazil se nechráněným pohlavním stykem.

Zatímco podle Blancka v 80. letech a počátkem 90. let fungovaly informace o AIDS jako poměrně velké memento mori, varovný prst osvěty poslední dobou nehrozí dostatečně důrazně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen předsednictva České společnosti AIDS pomoc Max Blanck hodnotí, jak Češi vnímají onemocnění AIDS

„O problematice HIV – AIDS se mluví obecně málo a tím pádem se i z podvědomí veřejnosti tato problematika vytrácí,“ dodává Blanck a chápe to jako důvod, proč v poslední době v Česku přibývá nakažených. Lidé se totiž podle něj ukonejšili zprávami, že příznaky AIDS se dají slušně tlumit a život nemocného se tak může obstojně prodloužit.

V rámci Evropské unie stálo dosud Česko mezi zeměmi s nejnižším výskytem onemocnění. Nárůst za poslední rok však posouvá zemi do řádu zemí s nízkým výskytem. „Máme více jak 2 obyvatele na 100 tisíc lidí HIV pozitivních. A to už je trošičku alarmující,“ konkretizuje Max Blanck a dodává, že se tento fakt nesmí brát na lehkou váhu.

Brňané se mohou ve speciální tramvaji nechat testovat na HIV

Číst článek

Mezi nakaženými je stále více mužů než žen, protože mezi muži s homosexuálními pohlavními styky se nemoc přenáší spíše. „Poslední dobou se ukazuje, že trend nárůstu zaznamenává i heterosexuální většina,“ dodává Blanck.

Pokud má tedy člověk povědomí o svém rizikovém chování, první objektivní test na protilátky proti HIV je možné provést až po třech měsících takzvaného imunologického okénka. Během této doby by se již měl rizikovému chování vyhnout.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme