Světový den hlasu má pomoci prevenci nemocí krku

Na rizika spojená s onemocněním hlasivek a hrtanu má upozornit Světový den hlasu. Poprvé ho vyhlásili v Brazílii v roce 1999 a dnes si ho připomínají lidé na celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpívá celá rodina | Foto: Pavla Kopřivová

Právě problémy s hlasem mohou ukazovat na rozvoj vážné choroby. Lidé tento signál často podceňují.

„Já když jsem se začínal zabývat medicínou, tak jsme měli pravidlo, že pokud člověk chraptí déle než tři týdny a je starší než čtyřicet roků, měl by vyhledat lékaře. To pořád platí, ale neplatí těch čtyřicet roků. Bohužel máme plno lidí s karcinomem, nádorem, kteří nedosáhli čtyřiceti let,“ říká profesor Roman Kostřica z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

„Hlasu nejvíce škodí kouření, pobyt v prašném prostředí a nesprávná hlasová technika - křičení, překřikování. Dále je důležité, aby hlasivky nevysychaly. Hlas není původně určen k tomu, aby se s ním manipulovalo mnoho hodin. Pokud chcete, aby vám bylo dobře rozumět, dáváte důraz na začátek slov, je vám sice rozumět, ale není to dobré pro hlasivky. Když někdo mluví klidně, monotónně, nikdo mu nerozumí, ale pro hlasivky je to dobré," pokračuje Kostřica.

Havlíčkobrodští lékaři bezplatně vyšetřují hlasivky. Je Světový den hlasu

Číst článek

Hlas je jedním z osobitých projevů každého člověka. Zabývá se tím docent Jan Černocký z brněnské techniky. Je členem týmu, který tvoří počítačové programy rozpoznávající hlas konkrétního člověka z obrovského počtu vzorků. Týmu, který v tom patří k nejlepším na světě. Počítačové rozpoznávání osoby podle hlasu využívají třeba bezpečnostní služby.

Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme