Světový den štítné žlázy upozorňuje na závažnost jejího onemocnění

Důležitost štítné žlázy pro život člověka připomíná dnešní Světový den štítné žlázy. Novorozenecký screening štítné žlázy se v České republice provádí od roku 1985 a zachraňuje kvalitu života dětí. Nedostatek hormonů štítné žlázy totiž vede k narušení vývoje mozku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Thomas Picard

Šestnáctiletá Hana měla štěstí. Že nemá štítnou žlázu, lékaři zjistili hned po narození.

„Nedávno jsme o tom mluvili s mamkou. Říkala, jaký to byl pro ni stres, že se to dozvěděla až po nějaké době. Místo toho, aby se ze mě těšila, byla ve stresu, v horečkách. Ale když se pak dozvěděla, že prášky jsou a že tomu pomůžou, byla v pohodě. Akorát mě trochu vyděsilo, když mi říkala, že jsem mohla skončit v ústavu, kdyby se na to nepřišlo,“ vypráví Hana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příběh Hany Kohoutové. Natočila Mária Pfeiferová

Prognóza dětí s poruchou funkce štítné žlázy před rokem 1985 byla „mentální defekty různého stupně“. I když se Hana Kohoutová narodila bez štítné žlázy, díky vývoji v medicíně stačí v jejím případě ke stabilizaci zdravotního stavu pravidelná vyšetření, kontroly lékaře a denní substituční léčba.

„Současný stav medicíny dokáže tak substituovat nedostatek tyroxinu v těle, že můžeme být naprosto klidní. Když budeme mít nadosmrti dostatek patřičných medikamentů, bude Hanička vždycky v pořádku,“ říká maminka Anna Kohoutová.

Vrozená nedostatečnost štítné žlázy na celém světě postihuje asi jednoho z 3 tisíc novorozenců.

Lucie Maňourová, Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme