Světový den zraku upozorňuje na význam preventivních prohlídek očí

Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, přesto mnozí lidé nevěnují svým očím pozornost. Stačí přitom zajít jednou za rok na vyšetření do kterékoli optiky za odborníkem. Právě na časté podceňování prohlídek se snaží upozornit Světový den zraku, který připadá na 11. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brýle, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Birgit Nakielski

Zraku by měli věnovat pozornost všichni lidé, zvláště pak řidiči. Podle odborníků ale oční preventivní prohlídky spíše podceňujeme.

Oční lékaři mají často ordinace plné, základní vyšetření si ale můžete nechat udělat kdykoliv v oční optice. Zabere jen několik minut.

Většinou to je optometrista, který má znalosti, je vyškolený, pozná, zda jsou nějaké komplikace. Pokud by to tak bylo, tak potom toho pacienta odešle dál. Ale nemusíte se přímo objednávat a čekat tři měsíce na kontrolu k očnímu. Ten optometrista to všechno může zkontrolovat,“ doporučuje optometristka Jana Balíková a dodává:

„Ten přístroj se jmenuje autorefraktokorektometr. Orientačně vám změří zrak, ten odborník zjistí, jestli už tam nějaká vada je, a nebo není, a pak se dál můžete domluvit na dalším vyšetření a změření zraku.“

Andrea Skalická, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme