Tajemství nejčastější alergie

Příčinou jedné z nejčastějších kožních alergií je podle nové studie to, že si ionty niklu „hrají“ na bakterie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince ze slitiny niklu

Mince ze slitiny niklu | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Přecitlivělost na kov nikl (kation Ni2+), který obsahuje bižuterie, drobné mince i kovové knoflíky, je v západních zemích jednou z nejčastějších kontaktních alergií. Imunitní mechanismus, kterým nikl trápí alergiky, teď odhalili němečtí vědci. Jejich studie ukazuje, že u lidí ionty niklu přímo aktivují takzvané Toll-like receptory (TLR). Tyto molekuly jsou součástí nespecifické imunity, která představuje naši první obrannou linii proti patogenním mikroorganismům. Receptor TLR4, na který se naváže iont niklu, vyšle „poplašný signál“ a spustí tak zánětlivou reakci. Její následky jsou alergikům dobře známé: svědění, zarudnutí a ekzematické projevy pokožky.

Zatím nikdo neuvažoval o tom, že by k alergické reakci na nikl mohla vést aktivace jednoho jediného receptoru. Receptor TLR 4 byl navíc považován za receptor pro složky buněčné stěny bakterií. Nikl však zřejmě dokáže přítomnost bakterií napodobit a vyvolat reakci, která má bakteriální vetřelce zahubit. Naštěstí pro alergiky se však ionty niklu vážou na jiné místo receptoru než bakterie. To znamená, že pokud by se pomocí léků podařilo vazebné místo pro nikl zablokovat a zabránit tak alergii, naše obranyschopnost proti bakteriím by nebyla nijak zasažena.

Zdroj: Nature News, NewScientist, Nature Immunology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme