Tasemnicí se na Opavsku nakazilo už 13 lidí, z Německa už přišly první léky

Lidí, kteří mají v břiše nezvaného parazita – tasemnici bezbrannou – přibývá. Za poslední týden hygienici napočítali další čtyři nově nemocné. Všichni jsou opět z Opavska, kde už zdravotníci evidují celkem 13 lidí s potvrzenou nákazou. Pacienti, kteří potíže odhalili mezi prvními, už mají konečně k dispozici účinný lék. Museli na něj čekat zhruba čtrnáct dní, než preparát přivezli ze zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falešný tatarák - detail

Falešný tatarák - detail | Foto: Petr Jindra

„Ne že bychom mu chtěli zpomalovat léčbu, ale tam není jiná možnost než to dostat až za 14 dní. Sklad pro to musí jet do Německa,“ vysvětluje vedoucí lékárny Slezské nemocnice v Opavě Marie Zajícová.

„Tam to normálně koupí v lékárně v jejich režimu. Nám to tu prodá v daném kurzu eura, který zrovna platí,“ popisuje Zajícová. Takové komplikace vznikají proto, že účinný lék není v Česku registrovaný.

Objednaná balení už z lékárny rychle zmizela. Dávky pro další nakažené mají dorazit tento týden. Takový počet nakažených přitom zdravotníci v kraji dlouho nepamatují.

„Z historie vím, že asi před 30 lety tu byl podobný případ, kdy bylo nakaženo 30 lidí,“ konstatoval Petr Kumpel, primář infekčního oddělení opavské nemocnice, kam nemocní míří pro pomoc. Některé tam přivedly bolesti břicha, jiní se vylekali na toaletě.

„Články vypadají laicky jako uvařená široká nudle. Buď je najdou ve stolici, někdy – protože články můžou odcházet i mimo defekaci – se najdou třeba na prádle. Měli jsme i případ, že si je nalezli na noze,“ vysvětluje Hana Bílková Fránková ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Zdroj nákazy přitom odborníci zatím nevypátrali. „Jím tatarák a asi teď dám chvilku oddech,“ říká Opavan Zdeněk.

Hygienici vyzývají lidi, kteří jedli syrové maso a mají problémy či podezření, aby zašli za svým praktickým lékařem. Tvor s velmi malou hlavičkou a několikametrovým tělem se jinak může v jejich střevech usídlit i na několik let.

Iva Havlíčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme