Taxikaření v Londýně mění mozek

Londýnští taxikáři nejsou jako ostatní lidé. Komplexní znalost ulic u nich vyvolává strukturní změny mozku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnské taxi, ilustrační foto

Londýnské taxi, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Christoph Burgdorfer

Každý londýnský taxikář musí mít „Znalost“. Taxikáři tak označují povědomí o síti 25 000 ulic a téměř stejném počtu význačných míst. Osvojit si „Znalost“, která je podmínkou pro složení taxikářských zkoušek, trvá tři až čtyři roky. Vědci z University College London už dříve zjistili, že mozek kvalifikovaných londýnských taxikářů má v zadních částech hippokampu nadprůměrné množství šedé hmoty. Hippokampus je důležitý pro prostorovou orientaci, takže se nabízelo vysvětlení, že proces učení při vytváření „vnitřní mapy“ Londýna mění strukturu mozku.

V nové studii vědci tuto teorii zkoumali na skupině uchazečů o taxikářskou živnost a běžných řidičů. Předtím, než se uchazeči začali učit londýnské ulice, pořídili snímky jejich mozku magnetickou rezonancí. Porovnání snímků neodhalilo žádné rozdíly mezi uchazeči a kontrolní skupinou lidí. O tři až čtyři roky později však situace vypadala jinak. Uchazečům, kteří si během této doby dokázali osvojit „Znalost“ a uspěli při taxikářských zkouškách, přibyla v zadní části hippokampu šedá hmota. U neúspěšných uchazečů, kteří se londýnské ulice nedokázali naučit, a lidí z kontrolní skupiny se mozek nezměnil.

Nárůst šedé hmoty může být způsoben jak růstem nových neuronů během učení (hippokampus je jednou z mála oblastí mozku, kde se tvoří nové neurony), tak zesilování již existujících spojení. V každém případě však objev vypovídá o tom, že mozek si i v dospělosti zachovává plasticitu a dokáže se adaptovat na novou situaci. Je to dobrá zpráva nejen pro vzdělávání dospělých, ale také pro lidi, jejichž mozek utrpěl nějaké poškození.

Zdroj: Current Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme