Těhotenská jóga má příznivý vliv na psychiku nastávajících matek

Jiný stav si mohou ženy zpříjemnit nejen tím, že se těší na očekávaného potomka. Už několik let je populární takzvaná těhotenská jóga. Ta má mimo jiné příznivý vliv na psychiku nastávajících matek. Pomáhá jim vyladit se na příchod dítěte a těhotenství si naplno vychutnat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenská jóga. | Foto: www.denisasediva. cz

„Pojďme si uvědomit tělo, jak sedíme na zemi nebo destičce a zůstaňte chvíli u pocitu zázraku. Jaké to je, mít najednou na devět měsíců dvě srdce,“ tak začíná pravidelná hodina jógy pro těhotné lektorky Terezy Cíchové.

Nastávajících maminek v různých fázích těhotenství na lekce do studia v centru Prahy chodí pravidelně skoro dvacet. Jednou z nich je Jolanta Balon, která každým dnem očekává narození svého třetího dítěte:

„S velkým bříškem je to na záda velký zápřah. Když se člověk jemně protáhne, všechny ty svaly a vazy, tak se všechno uvolní a rozvolní. Křídla a můžu létat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O těhotenské józe natáčela redaktorka Eva Rajlichová.

Pravidelné cvičení jógy v těhotenství má na zdravou ženu příznivý vliv - může ulevit namáhaným nohám a zádům nebo pomoci od nevolností.

Těhotenská jóga má samozřejmě svá omezení - necvičí se hluboké záklony, obrácené pozice a z pochopitelných důvodů ty, kde se leží na břiše. Důležitá je ale v těhotenství i psychika.

„Vidím, jak mámy, které mají další děti, a ony to i říkají, že jim cvičení umožňuje najít si jednou nebo dvakrát za ten týden na nové dítě prostor. Vlastně si to prožít, že jsem těhotná a další miminko ve mně roste,“ prozrazuje Tereza Cíchová.

Výhodou jógových asán je také to, že se dají cvičit kdekoli - není problém ani doma. Stačí jen pohodlné oblečení, podložka a trochu místa.

Těhotenská jóga. | Foto: www.denisasediva. cz

„Ne vždy si můžeme dovolit chodit časově a z jiných důvodů na lekce těhotenské jógy,“ vysvětluje instruktorka Denisa Šedivá, která napsala o těhotenské józe vůbec první českou knížku, pojatou názorně s čistě praktickými tipy na cvičení.

„Je obtížné to pospat, ale dojde tam k takové jakoby zvýšené jistotě, že to vaše tělo zvládne porod a vše, co s tím souvisí. Myslím, že to jsou momenty, které se mimo jógu nezažívají. Je to takový silný moment, kdy najednou máte pocit, že všechno zvládnete a vše bude v pořádku. Takový moment zastavení a klidu, který je naprosto unikátní,“ dodává Šedivá.

Důležitou součástí těhotenské jógy je i relaxace po cvičení. Délka by měla být alespoň 15 minut. V pokročilých stádiích těhotenství je lepší místo klasické pozice vleže na zádech, zvolit příjemnější polohu na boku.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme