Téměř polovina populace trpí poruchami spánku. Problémy ale lidé často podceňují

Za posledních sto let se spánek dospělých i dětí zkrátil až o půl druhé hodiny, nejvíc pak za posledních čtyřicet let. Lékaři proto dnes u příležitosti Světového dne spánku upozorňují, že lidé odpočinek příliš podceňují. Akci každý rok organizuje Světová asociace spánkové medicíny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ne každý spánek je zdravý.

Ne každý spánek je zdravý. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Lidé také chodí oproti dřívějšku později do postele, spánek dohání o víkendu a pomáhají si prášky nebo alkoholem. Podle lékařů sice existují individuální rozdíly, doporučovaná délka spánku je ale nejméně šest hodin.

„Pro dospělého považujeme jako takové hranice šest až devět hodin, ale jsou studie, které říkají, že když spíme kratší dobu než sedm a čtvrt hodiny, že máme větší tendenci usnout ve dne, což naznačuje, že zřejmě těch sedm a čtvrt hodiny nebo sedm hodin a dvacet minut je v průměru optimální minimální trvání nočního spánku, aby byla centrální nervová soustava občerstvena,“ vysvětluje profesor Karel Šonka ze spánkové laboratoře pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová informuje o Světovém dni spánku

Až čtyřicet procent populace pak trápí poruchy spánku, od poměrně časté nespavosti přes potíže s dýcháním až po málo známou a velmi ojedinělou agresivitu ve spánku. Většina lidí ale problémy se spaním podceňuje.

Nedostatek odpočinku u dětí přitom může způsobit dokonce vývojové problémy. „Jsou studie, které ukázaly, že třeba děti, které bydlí v okolí nějakých velice hlučných letišť, tak jsou o několik centimetrů menší než děti, které vyrůstají v klidu. Protože se tam vylučuje hlavně růstový hormon, který je nesmírně důležitý pro vzrůst dětí třeba kolem puberty. Ten rozdíl byl až kolem pěti centimetrů,“ říká profesorka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky První lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.Už 2. dubna začne Týden zdravého spaní.

V některých městech, například v Praze, Brně, Českých Budějovicích nebo Ostravě, odborníci poradí, jak zdravě spát. Pokusí se také odhalit, jestli lidé nemají nějakou poruchu spánku.

Lenka Jansová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme