Teploty o víkendu klesnou hluboko pod nulu. Lidé si musí dát pozor na podchlazení

Mráz je nebezpečný pro seniory, malé děti i osoby bez domova. Podchlazení může vést ke smrti během několika hodin. S následky omrzlin se můžete potýkat celý život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší radost ze sněhové nadílky mají děti.

Největší radost ze sněhové nadílky mají děti. | Foto: Tomáš Adamec

„Při lehkém podchlazení dochází ke svalovému třesu. To je mimovolní věc - vyrábíme teplo, abychom se zahřáli,“ vysvětluje doktorka Jana Tichá.

K podchlazení dochází v tu chvíli, kdy teplota jádra lidského těla, nikoli kůže, klesne pod 35 stupňů. „Je potřeba jako první pomoc podávat teplé, oslazené tekutiny,“ pokračuje Tichá.

Přehrát

00:00 / 00:00

S lékařkou Janou Tichou mluvila redaktorka Mária Pfeiferová

Případné omrzliny je potřeba zabalit do látky – například šátků nebo šál. Více ohrožení jsou starší lidé a děti. „Je potřeba, aby byli co nejrychleji v teple,“ říká lékařka.

Druhé stadium podchlazení je vážnější. „To se může stát lidem, kteří zabloudí v horách. Ve druhém stadiu podchlazení už chybí třes a člověk začíná být ospalý. To už je nebezpečné,“ upozorňuje Tichá.

Ve třetím stadiu podchlazení může teplota těla klesnout až na 24 až 28 stupňů. Jedná se o těžké podchlazení. „Jakmile klesne teplota pod 24 stupňů, dochází k srdečním arytmiím, fibrilaci síní, fibrilaci komor až k srdeční zástavě,“ dodává lékařka.

V mrazivém počasí, které nás čeká v nejbližších dnech, je proto rada jasná: Teple se oblékejte a dávejte na sebe pozor.

Mária Pfeiferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme