Teploty o víkendu klesnou hluboko pod nulu. Lidé si musí dát pozor na podchlazení

Mráz je nebezpečný pro seniory, malé děti i osoby bez domova. Podchlazení může vést ke smrti během několika hodin. S následky omrzlin se můžete potýkat celý život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší radost ze sněhové nadílky mají děti. | Foto: Tomáš Adamec

„Při lehkém podchlazení dochází ke svalovému třesu. To je mimovolní věc - vyrábíme teplo, abychom se zahřáli,“ vysvětluje doktorka Jana Tichá.

K podchlazení dochází v tu chvíli, kdy teplota jádra lidského těla, nikoli kůže, klesne pod 35 stupňů. „Je potřeba jako první pomoc podávat teplé, oslazené tekutiny,“ pokračuje Tichá.

Přehrát

00:00 / 00:00

S lékařkou Janou Tichou mluvila redaktorka Mária Pfeiferová

Případné omrzliny je potřeba zabalit do látky – například šátků nebo šál. Více ohrožení jsou starší lidé a děti. „Je potřeba, aby byli co nejrychleji v teple,“ říká lékařka.

Druhé stadium podchlazení je vážnější. „To se může stát lidem, kteří zabloudí v horách. Ve druhém stadiu podchlazení už chybí třes a člověk začíná být ospalý. To už je nebezpečné,“ upozorňuje Tichá.

Ve třetím stadiu podchlazení může teplota těla klesnout až na 24 až 28 stupňů. Jedná se o těžké podchlazení. „Jakmile klesne teplota pod 24 stupňů, dochází k srdečním arytmiím, fibrilaci síní, fibrilaci komor až k srdeční zástavě,“ dodává lékařka.

V mrazivém počasí, které nás čeká v nejbližších dnech, je proto rada jasná: Teple se oblékejte a dávejte na sebe pozor.

Mária Pfeiferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme