Test odhalil nebezpečnou látku proti hmyzu v olivových olejích

Časopis dTest odhalil v několika extra panenských olejích zakázaný přípravek proti hmyzu, takzvaný DDT. Výsledky zkoušek ukázaly na tři oleje ze 17 testovaných. Tyto oleje však nejsou zdraví nebezpečné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olivový olej (ilustr. obr.)

Olivový olej (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Pesticidy (včetně DDT) se sice v olivových olejích našly, ale nikoli v nadlimitním množství. Nebezpečná látka se v zemědělství nesmí používat už 40 let. Důkazy o tom, že by se DDT někde používal, podle českého ministerstva zemědělství neexistují.

Nebezpečná látka se ve vodě nerozpouští, takže setrvává v půdě. Z té pak vstupuje do rostlin. Hromadí se rovněž v tuku živočichů, v lidském těle se kumuluje v játrech a při kojení přechází do mateřského mléka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pesticidu DDT hovoří Ida Rozová z časopisu D-Test

Časopis dTest testoval i přítomnost dalších pesticidů (kromě DDT) a rakovinotvorných uhlovodíků. Dohromady se testovalo 17 olivových olejů, které jsou k dostání v běžných obchodech.

Zbytky jednoho nebo více pesticidů se našly v 15 ze 17 testovaných olejů a v jednom z nich bylo dokonce nápadně vysoké množství rakovinotvorných uhlovodíků. Tyto látky se mohly do oleje dostat buď nevhodným zpracováním oliv nebo špatným životním prostředím.

Všechny olivové oleje, které dTest testoval, jsou zdraví nezávadné. Z celého testu ale vyplývá, že výběr oliv není pro výrobu olejů ideální. Navíc dTest zjistil, že na některých lahvích nebyl uvedený původ oliv a chyběla také země, kde byly olivy zpracované - tyto informace byly napsané jen v cizích jazycích, nikoli v češtině.

Květa Moravcová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme