Testosteron a finance

K ekonomickému riskování jsou podle nové studie ochotní nejen lidé s vysokou, ale také podprůměrně nízkou hladinou testosteronu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mince

mince | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dvojice filmů Wall Street a Wall Street: Peníze nikdy nespí mohla v divácích vyvolat pocit, že agresivní finančníci jsou skupinou mužů, kteří přímo přetékají testosteronem. Vysoká hladina mužského pohlavního hormonu by dobře vysvětlovala jak velmi riskantní finanční operace, tak některé osobnostní rysy hlavního hrdiny Gordona Gekka v podání herce Michaela Douglase. Tak bychom alespoň mohli soudit podle dřívějších vědeckých studií, které vyšší hladinu testosteronu spojily s větší ochotou riskovat, kriminalitou a fyzickým násilím.

Wall Street 2: Peníze nikdy nespí | Foto: Bontonfilm

Vědci z americké Duke University zjišťovali, jak může testosteron souviset s chováním v oblasti ekonomiky – kupříkladu na burze. Jejich výzkumu se zúčastnilo 298 lidí, kteří dostali na výběr mezi známou jistou výhrou a možností hrát stylem všechno nebo nic, kdy měli šanci dostat mnohem větší, ale také vůbec žádnou odměnu. Kupodivu nejvíce ochotní riskovat byli nejen lidé s nadprůměrně vysokou, ale také nízkou hladinou testosteronu. Tyto údaje přinesly první robustní důkaz o nelineárnosti vztahu mezi hladinou testosteronu a ekonomickými preferencemi. Předpoklad, že nejvíc by na burze riskoval člověk s největším množstvím testosteronu, tedy zřejmě nebude zcela správný.

Zdroj: Psychological Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme