Tibeťané mají geny pro přežití ve výškách

Vědci poprvé zjistili, které geny vysvětlují adaptaci Tibeťanů na život ve vysokohorských podmínkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetští poutnící

Tibetští poutnící | Foto: Robert Mikoláš

Vědce už dlouho zajímá, proč Tibeťané bez problémů přežívají v nadmořských výškách, které jiným lidem způsobují těžké zdravotní komplikace nebo přímo ohrožují jejich život. Čínští výzkumníci ve spolupráci s kolegy z Utažské univerzity zjistili, že před několika tisíci lety se tibetští horalové adaptovali na život ve vysokohorském prostředí s nedostatkem kyslíku. Vyvinulo se u nich nejméně 10 unikátních genů, které ovlivňují zpracování kyslíku. Dva z těchto genů jsou přímo spojeny se vznikem krevního barviva hemoglobinu, které přenáší kyslík.

Svým genetickým modifikacím Tibeťané vděčí například za to, že u nich nedochází ke vzniku polycytémie Jedná se o stav, kdy organismus na nedostatek kyslíku odpovídá tvorbou příliš vysokého počtu červených krvinek. Unikátní geny také u Tibeťanů brání vzniku problémů jako je postrach horolezců otok plic nebo mozku či selhání dýchání v důsledku příliš vysokého tlaku v plicních cévách. K adaptaci na vysokohorské podmínky došlo i u dalších lidí, jako jsou původní obyvatelé jihoamerických And nebo pohoří Etiopie. Pouze u Tibeťanů ale došlo ke vzniku genů, které ostatní horalové nemají, říkají vědci.

Zdroj: University of Utah Health Care

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme