Trauma zanechává stopy na DNA

Traumatické zážitky zanechávají nejen fyzické a mentální stopy. Nová studie ukazuje, že se mohou podepsat i na genech, které ovlivňují imunitní systém a paměť.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA

Šroubovice DNA | Foto: Fotobanka stock.xchng

Posttraumatická stresová choroba (PTSD) postihuje například některé vojáky nebo oběti znásilnění. K příznakům, které se projevují celá léta po prodělaném traumatu, patří zhoršené fyzické zdraví a problémy s pamětí. Při hledání příčin vědci z Kolumbijské univerzity v New Yorku porovnávali krevní vzorky 77 zdravých lidí se vzorky 23 lidí s PTSD a hledali rozdíly v methylaci genů. Připojení metylových skupin na DNA patří mezi epigenetické změny, které nemění genetický kód, ale mohou snižovat nebo zvyšovat aktivitu genů.

Vědci u pacientů s post-traumatickou stresovou chorobou identifikovali celou řadu genů, u kterých se úroveň methylace lišila od zdravých lidí. A co bylo pozoruhodné, ve všech případech se jednalo o geny, které ovlivňují imunitní systém a rozvoj mozkových buněk. Tím se dá dobře vysvětlit, proč mají oběti PTSD horší imunitu i paměť, říkají vědci. Významné je také zjištění, že osoby, které prodělaly více traumatických zážitků, měly více „postižených“ genů. Vědci jsou proto přesvědčeni, že traumata na člověku zanechávají nejen jizvy a psychické problémy, ale také způsobují změny v methylaci genů. Tento objev je podle nich zajímavý jak pro diagnostiku post-traumatické stresové choroby, tak vývoj nových léků.

Zdroj: New Scientist, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme