Třetina Britů trpí nespavostí, hlavně kvůli starostem o peníze a práci

Nespavost je metla moderního věku. V Británii trpí touto poruchou dokonce třetina tamní populace. V posledních letech podstatně stouply taky výdaje státní zdravotní služby na prášky na spaní. Podle názoru odborníků to souvisí s ekonomickými problémy Británie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek

Spánek | Foto: stock exchange

Loňský výzkum Nadace pro mentální zdraví dospěl k závěru, že 37 procent lidí v Británii má problémy se spaním, na druhé straně ale 39 procent hlásí dobrý spánek v noci. Za poslední čtyři roky stouply výdaje na prášky na spaní o sedm milionů liber na 50 milionů ročně, což je v přepočtu 1,5 miliardy korun.

Panují obavy, že lékaři prášky na spaní předepisují zcela běžně, samozřejmě ‘v zájmu pacienta‘, a Britové trpící insomnií se na těchto prostředcích stávají závislí. Tyto medikamenty navíc často mají vedlejší účinky, jako jsou problémy s ledvinami, nevolnost, bolest hlavy a podobně.

Běžné prášky na spaní se mají brát maximálně čtyři týdny, ale podle statistických údajů každý pátý prášek se může brát víc než osm týdnů, což má důsledky pro návykovost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nespavosti Britů mluvil v Dopoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek

Prášků na spaní se nejvíc prodá na severozápadě Anglie, na druhém místě je východní Anglie, potom následuje jihozápad země a na čtvrtém místě je Londýn. Podle ředitele Nadace pro mentální zdraví výzkum ukazuje, že největší problémy jsou peníze a práce. Jsou to nejběžnější příčiny stresu v Británii, které potom vedou ke špatným spánkovým návykům.

Lékaři velmi trpělivě vysvětlují, že prášky na spaní zmírňují příznaky insomnie, ale neléčí ji, tedy neodstraňují příčiny nespavosti. Britská Státní zdravotní služba investuje v příštích čtyřech letech 400 milionů liber na alternativy prášků na spaní, například na terapie s psychology a podobné programy, které by Brity měly od prášků na spaní přivést k lepší životosprávě.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme