Třiašedesátiletá americká plavkyně vzdala pokus přeplavat z Kuby na Floridu

Doufala, že ve středu bude mít na své třiašedesáté narozeniny dvojnásobný důvod k oslavě. Americká dálková plavkyně Diana Nyadová ale musela vzdát pokus přeplavat z Kuby na Floridu bez klece, která by ji chránila před žraloky. Nevyšel jí už čtvrtý pokus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké dálkové plavkyni Dianě Nyad ani čtvrtý pokus o překonání vzdálenosti mezi Kubou a Floridou nevyšel | Zdroj: Reuters

V sobotu vyrazila z kubánské Havany a za 63 hodin uplavala více než polovinu vzdálenosti. Pak ji ale špatné počasí zpomalilo a doprovodný tým ji vytáhl z vody.

„Zpomalilo ji bouřlivé počasí, vítr a nečekaně silný golfský proud ji odnesl hodně daleko od plánované trasy. Dále také trpěla kvůli medúzám, které ji na čtyřech místech těla velmi nepříjemně popálily,“ říká Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plavkyni Dianě Nyad mluvili v Ozvěnách dne Veronika Sedláčková a Vít Pohanka

Původně plánovala, že se na Floridu dostane přibližně za šedesát hodin. „Jenže už byla ve vodě 63 hodin a přitom byla ještě 93 kilometrů od Key Westu na Floridě. Byla hodně vyčerpaná a podchlazená a teď už by měla být v Key Westu a absolvovat lékařské prohlídky,“ uvádí Pohanka.

Jen málokoho v jejím věku by napadlo pokusit se o nějaký podobný výkon. „Těsně předtím, než se v Havaně vnořila do moře, mluvila v tom smyslu, že právě tenhle věk považuje za nejlepší, kdy má člověk ještě výkonné tělo a zároveň vyzrálou mysl.“

„Ten její výkon měl být také impulsem pro všechny lidi, kterým je kolem šedesáti let. Chce ukázat, že má smysl se hýbat a zkoušet si splnit své sny, v jejím případě tedy plavbu z Kuby na Floridu,“ vysvětluje Vít Pohanka.

Přeplavat z Kuby na Floridu už dokázala Australanka Susan Maroneyová v roce 1997. Tenkrát jí bylo 22 let a celkem uplavala 180 kilometrů. Jenže ona použila klec proti žralokům. Diana Nyad to zkoušela bez klece, takže by měla prvenství v tom, že by tuto vzdálenost zvládla bez fyzické ochrany proti žralokům.

Její poslední pokus to nejspíš nebyl. „Troufl bych si odhadnout, že to za nějakou dobu zkusí znovu, i když už jí bude minimálně 63 let,“ myslí si Vít Pohanka.

Vít Pohanka, Veronika Sedláčková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme