Tvar lidských čelistí formuje strava

Zuby se vám nevejdou do čelisti a podle nové studie za to může přechod k zemědělství před 10 000 lety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuby, ilustrační foto

Zuby, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Lorenzo González

Nahrazení životního stylu lovců-sběračů zemědělstvím přineslo zásadní změnu stravy. Antropologové předpokládají, že tento posun ovlivnil tvar dolních čelistí moderního člověka. Nová studie tuto teorii podpořila. Noreen von Cramon-Taubadel z Kentské univerzity v Canterbury sledovala vztah mezi typem stravy a tvarem čelistí v globálním měřítku a prozkoumala víc než 300 lidských lebek z 11 různých populací celého světa. Šest z nich se živí zemědělstvím a zbylých pět jsou lovci a sběrači. Výsledky ukázaly, že potrava formuje čelisti bez ohledu na geografii, klima nebo populační historii.

Lovci a sběrači mají dlouhou a úzkou spodní čelist, která umožňuje silnější skus. Lidé ze zemědělských kultur, kteří se živí měkčí stravou, mají čelist naopak kratší a širší. Tyto rozdíly vyvolává odlišný mechanický stres, který vzniká při žvýkání potravy. Čelisti se tedy na rozdíl od zbytku lebky odchylují od „stavebního plánu“ zaznamenaného v genech a podléhají vlivu prostředí. To je také důvodem problémů mnoha lidí s natěsnanými zuby, kterým je čelist malá.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme