Tvar lidských čelistí formuje strava

Zuby se vám nevejdou do čelisti a podle nové studie za to může přechod k zemědělství před 10 000 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuby, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Lorenzo González

Nahrazení životního stylu lovců-sběračů zemědělstvím přineslo zásadní změnu stravy. Antropologové předpokládají, že tento posun ovlivnil tvar dolních čelistí moderního člověka. Nová studie tuto teorii podpořila. Noreen von Cramon-Taubadel z Kentské univerzity v Canterbury sledovala vztah mezi typem stravy a tvarem čelistí v globálním měřítku a prozkoumala víc než 300 lidských lebek z 11 různých populací celého světa. Šest z nich se živí zemědělstvím a zbylých pět jsou lovci a sběrači. Výsledky ukázaly, že potrava formuje čelisti bez ohledu na geografii, klima nebo populační historii.

Lovci a sběrači mají dlouhou a úzkou spodní čelist, která umožňuje silnější skus. Lidé ze zemědělských kultur, kteří se živí měkčí stravou, mají čelist naopak kratší a širší. Tyto rozdíly vyvolává odlišný mechanický stres, který vzniká při žvýkání potravy. Čelisti se tedy na rozdíl od zbytku lebky odchylují od „stavebního plánu“ zaznamenaného v genech a podléhají vlivu prostředí. To je také důvodem problémů mnoha lidí s natěsnanými zuby, kterým je čelist malá.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme