Umělé oplodnění je levnější. Omezilo se povinné testování na pohlavně přenosné nemoci

Umělé oplodnění je teď pro některé páry jednodušší a levnější. Ministerská vyhláška totiž nedávno omezila povinné testování na pohlavně přenosné nemoci. Lékaři při testech partnerů kvůli umělému oplodnění neobjevili za dvacet let jediného nakaženého HIV infekcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělé oplodnění

Umělé oplodnění | Foto: Fotobanka stock.xchng

Partnery testují na klinice na AIDS, žloutenku a syfilis při každém pokusu o umělé oplodnění, což může být třeba třikrát do roka.

Nově stačí testy jen jednou za dva roky, bez ohledu na to, kolikrát se o dítě ze zkumavky pokusí.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka to partnery v žádném případě neohrozí:

Přehrát

00:00 / 00:00

O levnějším umělém oplodnění informovala v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Lenka Jansová

„Epidemiologická situace v České republice je v toto ohledu velmi příznivá. Výskyt pohlavně přenosných chorob u partnerů, kteří touží cestou asistované reprodukce mít dítě, je v posledních letech prakticky nulový záchyt HIV v této populaci a minimální záchyt pohlavně přenosných chorob.“

Někdy dokonce museli partneři za tyto testy platit – až 15.000 korun. A to v případě, že se například nestihla kvůli problémům se sanitkami desetidenní lhůta pro ověření výsledků na HIV v Národní referenční laboratoři v Praze.

Ušetří páry i pojišťovny

Podle Aleše Sobka ze sdružení center asistované reprodukce tím některé páry ušetří:

„Snižujeme riziko, že se nám nepodaří v tom krátkém časovém intervalu, který dřív byl povolen, získat kompletní informaci o infekci. V okamžiku kdy jsme ji dřív neměli, museli jsme pár považovat za infekční a dělat celou řadu preventivních opatření, která byla pro pár finančně náročná.“

Změna by také měla ušetřit na 120 milionů korun ročně ve zdravotnictví – za testy, které hradily pojišťovny. V případě cizího dárce se vyšetření dělají dál při každém pokusu.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme