Úspěšná léčba cukrovky. Úmrtnost v Česku klesla za 10 let o 30 procent

Za uplynulých 10 let kleslo riziko úmrtí pacientů s cukrovkou o 30 procent. Informace zveřejnila diabetická asociace. Méně lidí, kteří cukrovku léčí tabletkami, podle ní umírá na komplikace, jako jsou amputace nohou, srdeční infarkty, mozkové mrtvice nebo selhání ledvin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

diabetes, cukrovka

diabetes, cukrovka | Zdroj: Stock Exchange

„Jsme přesvědčeni, že je to zlepšením úrovně péče. Jednak zavádění nových léků, větší využití léků, které ovlivňují tuky v krvi, a samozřejmě důsledná léčba vysokého tlaku,“ říká prezident asociace Milan Kvapil.

Lékaři stále častěji předepisují moderní léky, přestože jsou až desetkrát dražší než klasická léčba. Tento přístup je pro pacienty bezpečnější a oddaluje komplikace, kvůli kterým musí cukrovkáři do nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěšná léčba cukrovky. Úmrtnost pacientů klesla v Česku za 10 let o 30 procent. Podrobnosti zjišťovala Iveta Vávrová

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má zhruba 750 tisíc diabetiků z toho asi 50 tisíc lidí bere právě moderní léky. Podle náměstka ředitele pojišťovny Petra Hoňka bude pacientů s novou léčbou přibývat.

„Postupně se počty budou zvyšovat, souvisí to i s vyšším počtem diagnostikovaného diabetu a s postupně nižší cenou preparátů.“

Za posledních 20 let stoupl jejich počet o 70 procent a dnes je jich zhruba jeden milion. Podle odhadů Diabetické asociace jejich léčba ročně stojí až 25 miliard korun, dalších 10 miliard pak jde na invalidní důchody.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme