Úspěšnost léčby kožních nádorů závisí hlavně na jejich včasném odhalení

Více než třicet zhoubných nádorů diagnostikovali lékaři z Vinohradské nemocnice ve Stanu proti melanomu na Václavském náměstí v Praze. Nejnebezpečnější melanom odhalili zatím v šesti případech. Preventivní akce pokračuje i dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stan proti melanomu na Václavském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Kdo má nějaké problematické znaménko, neměl by vyšetření odkládat, upozorňuje dermatolog Petr Arenberger z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Je důležité k nám přijít opravdu včas. Když se přijde s melanomem a ten je ale velmi tenký, tak je obrovská šance na vyléčení. Pokud už pacient přijde s tlustším nádorem, potom ta šance výrazně klesá,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na preventivní prohlídku dorazil i malý Denis

Lékaři zatím prohlédli 900 lidí, z toho více než 50 dětí. Dermatologové letos zejména nabádali rodiče, aby své děti důsledně chránili před sluncem a sledovali jejich pigmentová znaménka.

„Zejména spálení u dětí do 18. roku věku je určitě rizikové. Spálení do puchýřů zdvojnásobuje riziko kožní rakoviny v dospělosti. Masivní spálení, puchýře a tak dále mohou po několika letech nebo několika desítkách let vyvolat například rakovinové bujení,“ varuje Monika Arenbergerová z Vinohradské nemocnice.

Stan proti melanomu, kde lékaři v šesti mobilních ordinacích zdarma vyšetřují příchozím riziková kožní znaménka, bude stát na Václavském náměstí do 18 hodin.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme