Útoky z 11. září se podepsaly na porodnosti

Stres z teroristických útoků že mít tragické následky i pro takové lidi, kteří jimi nebyli přímo postiženi. Dokazuje to studie, která se zabývala četností potratů po 11. září 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci hlídkují u trosek Světového obchodního střediska | Foto: National Guard New York

Podle teorie „obecné ztráty“ může společnost nepříznivě reagovat na rušivé události na úrovni národů navzdory tomu, že mezi událostmi a postiženými lidmi neexistuje žádná přímá spojitost. To, co se událo po 11. září 2001, této teorii přesně odpovídá. Vědci z Kalifornské univerzity zjistili, že stres vyvolaný psychologickým šokem z teroristických útoků zvýšil počet potracených plodů mužského pohlaví po celých Spojených státech.

Vědci shromáždili údaje z období mezi lednem 1996 a prosincem 2002 a spočítali množství potratů, ke kterým došlo po 20. týdnu těhotenství. Zjistili, že ztráty chlapců po 11. září 2001 se oproti předpokládané úrovni zvýšily o 3 %. U mnoha druhů živočichů má stres v životním prostředí za následek snížení počtu narozených potomků mužského pohlaví, vysvětlují vědci. Tento fenomén je považován za evolučně konzervovaný mechanismus, který zvyšuje reprodukční úspěšnost matek. Nově zveřejněná studie ukazuje, že člověk není výjimkou.

Zdroj: BMC Public Health

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme