V Česku je nejvíce případů klíšťové encefalitidy z celé Evropy

Nejvíce případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii hlásí Česko. Loni jich lékaři zaznamenali 573. Problém je dlouhodobý. Za posledních 40 let tvořili celou čtvrtinu nemocných v Evropě právě Češi. Na druhém místě je Lotyšsko, pak následují Slovinsko a Německo. Oznámila to Koalice pro podporu očkování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

Česko je podle ní původní území, odkud se infekce rozšířila do okolních států.

Jistou obranou proti encefalitidě je pouze očkování. Odborníci doporučují, aby vakcínu využili všichni dospělí i děti.

Některé zdravotní pojišťovny na očkování i připlácejí. Jedna dávka stojí kolem 600 korun, potřeba jsou dávky tři. Z Čechů je ale očkován jen každý pátý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o klíšťové encefalitidě přinesl v Odpoledním Radiožurnál Martin Karlík

„V Lotyšsku je to například 39 procent nebo v Rakousku až 88,“ upozorňuje předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar.

Podle praktického lékaře Vladimíra Vlčka očkování většinou neškodí. Doporučuje ho ale spíš lidem, kteří se pohybují hodně v přírodě.

„Pravděpodobnost, že onemocním klíšťovou encefalitidou, je malá. Navíc mohu používat třeba různé repelenty. Takže ne, že by se lidé museli nechat očkovat,“ tvrdí.

Jakub Šídlo, Martin Karlík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme