V Česku komáři nebezpeční nejsou. V zahraničí si dávejte pozor

Bodnutí hmyzem, kromě klíštěte, není v Česku nebezpečné. Komáři, mouchy, vosy nebo včely nepřenáší prakticky žádné agresivní infekce. Zdraví i život můžou ohrozit jen alergikům. Pokud nás ale komáři poštípali na dovolené třeba v Chorvatsku, Itálii, Španělsku Francii nebo v severní Africe, už tak klidní být nemůžeme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár Anopheles gambiae | Foto: Centers for Disease Control and Prevention, James D. Gathany

Bodavý hmyz v těchto zemích totiž přenáší nejrůznější nemoci. „Je to horečka, která se jmenuje západonilská a je podobná klíšťové encefalitidě, ale může mít velmi těžký průběh. Může to být bakteriální onemocnění, což je leishmanióza,“ upřesňuje primářka infekčního oddělení pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Hmyz nás může nakazit ale třeba i horečkou chikungunya, která se naposledy objevila v Itálii. „Ale samozřejmě třeba i malárií, kterou přenášejí komáři. Ti šíří i další tropické nemoci, které se u nás ani v blízkých oblastech středomoří nevyskytují,“ doplňuje Roháčová.

Samotný vpich nakaženého hmyzu přitom nemusí vypadat nijak nebezpečně a ani zvláštně. „Pro nás je důležité vědět, pokud se někdo vrátí z nějaké destinace, jestli byl poštípán komáry nebo jestli tam komáři byli. Potom už na to reagujeme odběry různých protilátek, eventuálně zaměřujeme tím směrem léčbu, ale vpich samotný nám nic neřekne,“ dodává lékařka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Lenka Jansová zjišťovala, jaké nemoci hrozí po bodnutí hmyzem v Česku a v zahraničí

A jak se můžeme proti bodavému hmyzu chránit? Nejlepší je použít účinné repelenty. Pokud se chystáte do exotičtějších států, vyberte ty s vysokým obsahem látky DEET. Chránit se ale můžete také oblečením – zvláště večer a v noci, kdy jsou komáři nejaktivnější. Pokud se pohybujete venku, doporučují se dlouhé rukávy i kalhoty z prodyšného materiálu.

Přes léto lékaři v českých ordinacích často slyší požadavek na vyšetření na boreliózu po štípnutí komárem. Lidé totiž stále mají zažitou představu, že i komár může být přenašečem tohoto onemocnění. Nemocní boreliózou totiž často tvrdí, že žádné klíště neměli.

"Mnohem pravděpodobnější je, že ten jedinec byl nakažen vývojovým stádiem klíštěte. Když se z vajíčka vylíhne nymfa, dochází k tomu, že toto vývojové stadium může nakazit člověka také. Je ale tak malinké, že se oproti dospělému klíštěti liší a tím může dojít k tomu, že nezpozorujeme, že jsme byli nakaženi," vysvětluje domnělou záhadu profesor Roman Primula z České vakcinologické společnosti.

Lenka Jansová, ak, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme