V Česku přibývá případů černého kašle, letos už onemocnělo téměř 2200 lidí

V Česku přibývá lidí nakažených černým kašlem. Do října jich onemocnělo rekordních 2188. To je trojnásobný nárůst v porovnání se stejným obdobím loňského roku, který byl přitom rekordní. Zdravotníci navíc nevědí o všech případech. Když má nemoc lehčí průběh, lidé často nejdou k lékaři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření

Lékařské vyšetření | Foto: Tomáš Adamec

Černý kašel je bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy. Nejčastěji se projevuje typickými záchvaty kašle různé intenzity.

„Kašel se nelepší ani po podání léku na jeho tlumení. A záchvaty se obvykle zhoršují v noci,“ popisuje vedoucí Národní referenční laboratoře Jana Zavadilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku je rekordní výskyt černého kašle. O tématu mluvila vedoucí Národní referenční laboratoře Jana Zavadilová

Nemoc může být podle ní svým průběhem a možnými komplikacemi až život ohrožující pro malé neočkované nebo neúplně očkované děti do jednoho roku života. „Další ohroženou skupinou jsou chronicky nemocné osoby, zejména s plicním onemocněním,“ dodává.

Nejčastěji onemocněli dospívající ve věku 15 až 19 let a přibylo nakažených mezi mladými lidmi nad 20 let. Proti černému kašli se v Česku očkují povinně jen děti.

„Je to součástí pravidelného očkování. První dávka se aplikuje už od devátého týdne života. Poslední se pak podává mezi 10. a 11. rokem života. Celkem se tedy podá až šest očkovacích dávek,“ vysvětluje Zavadilová.

„Pro dospělé je podle Národní imunizační komise doporučeno alespoň jedno přeočkování proti černému kašli v dospělosti a je výhodou spojit s přeočkováním proti tetanu,“ dodává.

Podle Státního zdravotního ústavu netrápí vracející se černý kašel jen obyvatele Česka, v Rakousku a Německu se v reakci na návrat nemoci rozhodli přeočkovávat plošně dospělé. V USA zavedli plošné očkování pro budoucí matky, aby tak chránili novorozence. Podobné je to také například v Kanadě, Austrálii či Velké Británii.

Černý kašel | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme