V IKEMu poprvé na světě implantovali dočasnou srdeční pumpu jen pomocí katetru

Čeští lékaři z pražského IKEMu si připisují další prvenství. Jako první na světě použili k záchraně pacienta s akutním selháním srdce dočasnou srdeční pumpu PHP HeartMate. Zavádí ji přímo do srdce pomocí katetru přes cévy v třísle. Pumpa na tři dny nahradí jeho funkci a lékaři tak mají víc času rozhodnout o další léčbě. V Česku už pomohla čtyřem pacientům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEM | Foto: Tomáš Adamec

„Pumpa je jedinečná v tom, že jsme ji schopni velmi rychle implantovat v lokálním znecitlivění z přístupu do cév v třísle, čili za plného vědomí pacienta,“ zdůraznil Jiří Malý, zástupce přednosty Kardiochirurgické kliniky IKEM.

„To je průlomové oproti ostatním mechanickým srdečním podporám, které jsme dosud používali.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedinečnost metody vysvětlil Jiří Malý, zástupce přednosty Kardiochirurgické kliniky IKEM

Za jedinou možnou nevýhodu považuje Malý omezenost časovým limitem 72 hodin.

„Po 72 hodin se musíme rozhodnout, pokud nedojde k obnovení srdeční činnosti, co s pacientem dál.“ Tuto dobu předepisuje mezinárodní studie na které se IKEM podílí.

„Je to pilotní studie s mezinárodní účastí. Tento katetr není odzkoušený na delší dobu než 72 hodin experimentu,“ vysvětlil Jiří Malý.

První pacient na světě Jan Borovka, který PHP HeartMate dostal | Foto: IKEM

Metoda pomohla čtyřem pacientům

Podle jeho slov se všem čtyřem pacientů, u kterých už byla nová technologie aplikována, daří dobře.

„Jsou to tři muži a jedna žena. Dva muži už jsou propuštěni do domácího ošetřování, dva další pacienti jsou ještě hospitalizováni u nás na klinice.“

„Pracujeme na tom, abychom mohli rozšířit indikaci pumpy na větší spektrum pacientů, kterým by mohla pomoci,“ zdůraznil Jiří Malý, zástupce přednosty Kardiochirurgické kliniky IKEM.

Vladimír Kroc, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme