V IKEMu testují unikátní srdeční pumpu. Dostalo ji už 10 pacientů

Je to skoro rok, kdy lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny voperovali prvnímu pacientovi nový typ srdeční pumpy. Deset přístrojů, které získali pro mezinárodní studii, dostali lidé, kteří nemůžou podstoupit transplantaci srdce. Třeba kvůli tomu, že se v minulosti léčili s rakovinou. Bez pumpy by zemřeli, a tak jim nová technologie zachránila život.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor Jan Pirk a docent Ivan Netuka z týmu Kardiocentra pražského IKEMu

Profesor Jan Pirk a docent Ivan Netuka z týmu Kardiocentra pražského IKEMu | Foto: IKEM

To je případ i 71letého Karla Velechovského z Prahy, který před 20 lety prodělal infarkt, po němž ještě dlouho chodil do práce. Loni mu ale začalo nemocné srdce selhávat.

„Během měsíce to šlo strašně rychle, zhubnul jsem 15 kilo. To srdce nemá sílu vyživovat orgány, které by mělo, čímž se vám špatně dýchá, nemůžete chodit, takže se pohybujete jenom po bytě a vlastně čekáte na smrt,“ vypráví pan Karel.

Lékaři mu nový typ srdeční pumpy voperovali loni na podzim. Teď už vypadá velmi dobře, zase trochu přibral a do IKEMu jezdí sám na pravidelné prohlídky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékaři kardiocentra v pražském IKEMu už skoro rok testují nový typ srdeční pumpy Heartmate III. Mluvila o tom reportérka Iveta Záleská

Přístroj pro dlouhodobou srdeční podporu Heartmate III je oproti ostatním srdečním pumpám menší a technologicky vyspělejší. Hlavně ale podle přednosty kardiocentra Jana Pirka umí svým způsobem napodobit funkci srdce.

„To znamená, že umí dělat pulzaci. Ta ostatní zařízení mají nepulzatilní krevní tok, s čímž tedy člověk může žít, ale přece jenom se časem objevují nějaké komplikace. Takže ten pulzatilní je lepší, a to ta Heartmate III umí a je to jedna z hlavních výhod,“ vysvětluje profesor Pirk.

Novinka zatím čeká na zavedení do praxe

Lékaři odhadují, že novou srdeční pumpu by mohlo ročně dostat až 40 pacientů, kteří z různých důvodů nemůžou podstoupit transplantaci. Přístroj je zatím ve fázi studie, lékaři ale očekávají, že letos na podzim by mohl dostat certifikaci.

Lékařské společnosti také ještě musí přesně určit typ pacientů, kterým by pumpa pomohla. Pak už bude záležet na tom, jak zdravotní pojišťovny budou ochotné léčbu proplácet. Přístroj totiž stojí zhruba 2,5 milionu korun.

Přístroj pro dlouhodobou srdeční podporu Heartmate III dostalo v Česku už deset pacientů | Foto: IKEM

Zlepšení osudu nemocných na čekací listině k transplantaci srdce (IKEM) | Foto: IKEM

mta, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme