V Plzeňském kraji roste počet nakažených klíšťaty. Lidé podle odborníků podceňují prevenci

Klíšťata letos v Plzeňském kraji nakazila už 37 lidí. Všechny případy pocházejí z Plzně, Klatovska nebo jižního Plzeňska. Osm lidí přitom prodělalo klíšťovou encefalitidu a zbytek lymskou boreliózou. Ta se dá léčit antibiotiky a nebývá životu nebezpečná. Naproti tomu klíšťová encefalitida může skončit úmrtím nebo doživotními následky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíšťata (ilustrační foto)

Klíšťata (ilustrační foto) | Foto: škudci.com

Odborníci se shodují, že mnoho lidí stále podceňuje jedinou účinnou ochranu před nakažením klíštětem – preventivní očkování. Stejně jako před pár lety 50letý Pavel z Plzně, který prodělal klíšťovou encefalitidu.

„Poměrně často se pohybuji v přírodě, myslím, že to bylo na nějaké louce u Klatov. Zjistil jsem, že mám klíště,“ popisuje situaci před pár lety. Očkovaný Pavel nebyl, nepřipouštěl si možnost, že bych mohl mít s klíštětem někdy nějaký problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Plzeňsku roste počet nakažených klíštětem. Co dělat, aby se nepřisálo? A co s ním, když už přísáté je? Zjišťovala to redaktorka Martina Klímová

Vedoucí oddělení očkování v plzeňském zdravotním ústavu Daniela Fránová potvrzuje, že právě na podobných lokalitách, kde se klíště na Pavla přisálo, se parazité vyskytují nejčastěji: „Křovinaté porosty, nesekané louky v blízkosti vodních toků. Mohou se ale vyskytovat třeba i v městských parcích.“

Pokud nejsme proti klíšťové encefalitidě očkováni, měli bychom se před nimi chránit jinak. Fránová radí oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi, dále použít repelent.

Když už se klíště uchytí, je důležité ho odstranit včas. Podle vedoucího epidemiologa z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Petra Pazdiory je ideální ještě před zahájením odstraňování klíštěte ošetřit postižené místo dezinfekčním prostředkem.

„Pak odstranit klíště pinzetou nebo nějakým předmětem, kde se sníží pravděpodobnost potřísnění naší kůže, případně sliznic. A znovu ošetřit tu ranku dezinfekcí,“ radí.

Panu Pavlovi se ale klíště nepodařilo vyndat napoprvé a problémy se brzy dostavily. Prý to ze začátku vypadalo jako chřipka, jeho stav se ale zhoršoval. Nejhorší období pak strávil v nemocnici a trvalo několik dní. Podle svých slov se motal a byl téměř v bezvědomí.

Problémy prý postupně odezněly. Čekala ho však ještě rekonvalescence. „Tři měsíce jsem se nesměl fyzicky namáhat, nemohl jsem si číst a dívat se na televizi, tedy unavovat oči a mozek,“ vzpomíná. Po dalším půl roce se jeho stav stabilizoval.

Předejít podobným problémům nebo trvalým následkům se dá podle lékařky Daniely Fránové jedině očkováním. Jeho příznivcem se po prodělané klíšťové encefalitidě stal i Plzeňák Pavel.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme