V Praze podle záchranářů přibývá infarktů, postihují čím dál mladší lidi

V hlavním městě Česka přibývá infarktů. Pražští záchranáři dnes zveřejnili nové statistiky. Loni byl počet výjezdů kvůli infarktům skoro dva tisíce. To je asi o pět set víc než rok předtím. Nárůst dlouhodobých statistik potvrzují i dosavadní zkušenosti z letoška. Můžou za tím být i prudké změny počasí v posledních dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po příletu do Kbel následoval převoz sanitkami | Zdroj: ČTK

Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze postihuje selhání srdce stále mladší ročníky.

„Právě za poslední měsíc můžeme říci, že máme denně v Praze cca tři až čtyři infarkty a tři až čtyři cévní mozkové příhody, čili vlastně ta příčina je téměř stejná, obojí je cévního původu,“ říká.

Svou zkušenost popisuje jeden z pacientů, kterému záchranáři zachránili život po srdečním selhání:

„Šel jsem z oběda, zašel jsem z Lidické na Svornost. A najednou jsem si říkal, co to je, a pamatoval jsem si půlku toho, že padám k zemi, a to bylo všechno. Od té doby si nic nepamatuju, žádné tunely, pánaboha, to jsem opravdu neviděl. Pak jsem se probral v sanitce, přivezli mě do nemocnice, kde zjišťovali, co se mnou je,“ vzpomíná.

Předseda asociace záchranných služeb a šéf jihočeské záchranky Marek Slabý si ale nemyslí, že by situace byla zase tak dramatická.

„Nicméně výjezdů k bolesti na hrudi nebo k akutnímu koronárnímu syndromu u mladších ročníků dochází. My jsme v posledním roce měli v této kategorii i několik třicetiletých mužů,“ potvrzuje.

Lenka Jansová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme