V Praze přežije nejvíc pacientů po zástavě srdce, záchranka drží světový rekord

Pražská záchranka drží světový rekord v počtu zachráněných pacientů se zástavou srdce. Oběhový kolaps přitom postihuje o třetinu více Pražanů než před deseti lety. Zároveň ale několikanásobně stoupl počet lidí, kteří jsou ochotni poskytnout první pomoc před příjezdem lékaře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ambulance. (Ilustrační foto)

Ambulance. (Ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Stres, nezdravý životní styl, rychlé tempo. To jsou některé z možných příčin, proč končí v rukou pražských záchranářů čím dál více lidí s takzvaným infarktem.

„Před deseti lety bylo 410 případů ročně a v současné době je to o třetinu víc čili přes 600 případů,“ potvrzuje ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz nepříjemnou skutečnost a dodává, že stále častěji postihuje oběhový kolaps i mladé lidi:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Evelyna Kulíšková

„Výrazně v Praze zaznamenáváme růst cévních mozkových příhod, infarkty myokardu neboli kardiální obtíže, hypertenze. Tam je skutečně nárůst včetně embolizací. Je zajímavé, že klesá věková hranice.“

Pražští pacienti ale mají podle Schwarze velkou výhodu. Zdejší kardiologie s angiolinkami drží světový rekord v procentu úspěšných resuscitací.

„Dochází k invazivní léčbě infarktu myokardu a vlastně obnovení srdeční činnosti a záchraně života. Tady jsme zaznamenali, že se blížíme ke 40 procentům, všude ve světě se pohybují kolem 30 procent, a dokonce v některých zemích v USA i pod 20 procent. Čili toto je opravdu světový unikát, že Praha má takovou úspěšnost resuscitací,“ dodává Schwarz.

Kromě toho zvyšuje pacientům šanci na přežití i fakt, že v téměř 80 procentech případů se najde někdo, kdo postiženému poskytne první pomoc před příjezdem lékařů. Před deseti lety se k srdeční masáži odhodlalo pouhých 16 procent lidí.

Pražskou záchrannou službu ale dlouhodobě sužuje ještě jiný problém, a to nedostatek lékařů. V současné době jich po Praze jezdí kolem 50 a jejich počet se neustále snižuje.

„Řada doktorů z toho oboru utekla a noví nepřichází. Absolventi lékařských fakult odcházejí hodně do zahraničí. Prostě doktoři nebudou, budeme mít systémy paramedické jako v některých jiných zemích světa a budeme počítat s tím, že na záchrankách budou jenom záchranáři. Ta situace je opravdu vážná, veškeré snahy o nějaký nábor jdou vniveč,“ zhodnotil šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz situaci s tím, že do sanitek v hlavním městě by bylo akutně potřeba přijmout alespoň pět nových lékařů.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme