V řeči podle odborníků zůstává otisk identity mluvčího

Lidská řeč je v podstatě jakýsi biometrický údaj, který nám dává informace o mluvčím. Odborníci dokonce tvrdí, že řeč je něco jako naše stopa. Řečí toho na sebe prozradíme spoustu. Kromě pohlaví nebo věku také třeba to, odkud jsme. Odborné ucho navíc jen podle hlasu dokáže poznat, jaké vzdělání ten druhý má.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonování, ilustrační foto

Telefonování, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Celalteber

„Individualitu mluvčího můžeme nějakým způsobem vyrozumět jak ze souhlásek, ze samohlásek, i z nějakého třeba temporálního členění, jestli děláme více pauzy, nebo ne, a tak dále,“ říká Radek Skarnitzl z Fonetického ústavu FF UK.

Stopy jednotlivých hlásek se ztrácejí v momentě, kdy mluvčí chce svůj hlas záměrně změnit. I tak v hlase ale zůstane něco, podle čeho mluvčího poznáme.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá se zajímala o lidskou řeč

„Změnil svůj hlas, teď myslím skutečně, jak kmitají hlasivky, nějakou chraplavost do toho zanesl. Ale pořád tam zůstaly právě třeba samohláskové rezonance,“ dodává Skarnitzl.

Jak tedy naznačují i poslední výzkumy Fonetického ústavu, v signálu řeči zůstává něco jako otisk identity mluvčího. Na druhé straně ale nikdy nebude mít stejné znaky jako otisk prstu nebo DNA.

Klára Bílá, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme