V Tokiu postaví toalety pro 'třetí pohlaví'. Budou na většině olympijských sportovišť

Olympijské hry v roce 2020 se ponesou v trochu jiném duchu. Tokio vyjde vstříc transsexuálům a na většině sportovišť na letních hrách zařídí genderově neutrální záchody, které budou sloužit zároveň pro handicapované a lidi, kteří potřebují asistenci. Alespoň jedna genderově neutrální toaleta bude na sedmi z celkem 11 sportovišť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transgender | Zdroj: Reuters

Koncept se tvořil primárně pro vyšší komfort tělesně postižených a jejich asistentů, ale byl rozšířen i pro genderově nevyhraněné uživatele. Od nových záchodů, které budou přístupné všem bez rozdílu pohlaví, si úřady kromě zvýšení pohodlí slibují i zmenšení front na běžných toaletách.

Medaile na olympiádě v Tokiu budou vyrobeny z mobilních telefonů a notebooků

Číst článek

Rozhodnutí vlády tokijské metropolitní oblasti přivítala například Maki Murakiová, šéfka nevládní neziskové organizace Nijiiro Diversity pro sexuální menšiny. „Spolu se snahou o zvýšení počtu veřejných toalet je také třeba zvýšit povědomí lidí o tom, že toaletu mohou používat i lidé, kteří nevypadají jako typický muž nebo typická žena,“ uvedla pro portál Asahi Shimbun Murakiová.

Oznámení přichází z Tokia jen týden potom, co americký prezident Donald Trump zrušil dekret, který transsexuálním studentům umožňoval volný výběr toalet. Ve Spojených státech tak teď znovu záleží na jednotlivých státech, jaký zvolí přístup k sexuálním menšinám.

Podle organizace Nijiiro Diversity se až polovina transsexuálů setkává při používání toalet na pracovišti nebo veřejných záchodků s nepochopením. Dvacet procent z nich taková zařízení nepoužívá.

Martin Balucha, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme