V Ugandě se objevila neznámá nemoc, lékaři jsou zatím bezmocní

Ugandou se šíří neznámá nemoc. Nakažení kývají hlavou, třesou se jim ruce a nakonec padají do mdlob. Touto chorobou se nakazily už 3.000 mladých Uganďanů a lékaři stále nepřišli na to, o jaký druh nemoci se jedná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé vesnice Iganga, Uganda

Obyvatelé vesnice Iganga, Uganda | Foto: Hedvábná stezka

Postižení žijí zejména na severu Ugandy, většinou jde o děti ve věku od pěti do 15 let a v posledních dvou letech jich na neznámou nemoc už 60 zemřelo. Lékaři zatím příčinu nemoci i způsob nákazy nezjistili. Jak na Rádiu Česko upozornil František Stejskal, lékař infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, choroba ale není úplně nová.

„Poprvé se objevila v roce 1962 v Tanzánii a ani tehdy se ale nezjistilo čím je způsobena. V severní Ugandě se první případy objevily v roce 2008 a v posledních měsících těch případů přibývá. Proto to také nyní získalo publicitu,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

uganda.mp3

Lékaři se podle něj nedomnívají, že by se jednalo o infekční onemocnění, i když zcela vyloučit se to ale také nedá. „V minulosti byla vyslovena podezření, že by se mohlo jednat o nějaká parazitární onemocnění. Tomu ale neodpovídá epidemiologická situace v oblasti, že jsou postiženy pouze děti, že to má rodinný výskyt,“ dodal s tím, že by se mohlo jednat i o onemocnění virové.

Nemoc se podle doktora Stejskala léčit zatím nedá. Připomněl, že lékaři zkouší nasadit antiepileptika, která by měla zmírnit třes, ale příliš účinná nejsou.

Vyšetření zatím nic neukázala

Určit, jestli může jít o novou tropickou chorobu, nebo, jak píší některá média, spíš o použití biologické zbraně, je podle něj velmi složité. Připomněl, že děti, které v Ugandě onemocní, nejsou vyšetřovány a také tam nejsou dostupné diagnostické metody.

„Několik pacientů sice bylo vyšetřeno, ale ta vyšetření zatím nic neukázala. Udělali jim magnetickou rezonanci a CT mozku, to však také neodpovědělo, protože u 4 ze 7 dětí zasažených touto chorobou byla magnetická rezonance normální,“ dodal.

Současná publicita v souvislosti s onemocněním je podle doktora Stejskala dána také tím, že představitelé severní Ugandy chtějí, aby se vláda záležitosti věnovala. „Aby se zvýšilo úsilí na objevení příčiny onemocnění, aby byli pozváni odborníci ze zahraničí, z WHO a podobně,“ doplnil.

Upozornil, že jedno z podezření na příčinu onemocnění je, že by se mohlo jednat o intoxikaci. „Mohly by to být nějaké těžké kovy, spekuluje se, že by do oleje na vaření mohla být přimíchána nějaká barviva nebo sloučeniny olova. Ale na druhou stranu, intoxikace by nebylo v laboratořích problematické odhalit,“ řekl.

Lékaři se podle doktora Stejskala občas setkávají s nejasnými případy epidemii a právě Uganda je pro to typická. „Asi před rokem se tam objevilo mysteriózní onemocnění, na které umíraly desítky lidí a nakonec se ukázalo, že jde o epidemii žluté zimnice,“ dodal.

Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme