Vánoce nejsou jen o dárcích. Hlavní je trávit čas s blízkými, říká psycholog

Vánoce jsou tu co nevidět, už zítra večer se posadíme ke štědrovečerní večeři. Přestože už advent by měl být dobou zklidnění, v mnoha rodinách se pravá pohoda dostaví často až na Štědrý den. A někdy vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční dárky, Vánoce, vánoční stromek | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Kelvin Kay

Například lidé, kteří se snaží zvládnout velký předvánoční úklid, mají stres z toho, že to nestihnou.

Většina lidí si totiž myslí, že na Štědrý den má být všechno perfektní. Vánoce totiž vždy byly začátkem nového roku a cyklu obecně.

„Mít na začátku uklizený stůl je na vždycky dobrý začátek. Problém je v tom, že lidé si teď pletou Vánoce s obžerstvím a mají tendenci si třeba brát půjčky, aby si zaplatili drahé dárky. O tom Vánoce nikdy nebyly,“ vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak zvládat psychické vypětí v předvánočním a vánočním čase, mluvil v Ranním Interview Radiožurnálu psycholog Jeroným Klimeš

Podle něj byly Vánoce vždy o utužování dobrých mezilidských vztahů. Dárky a zvyky mají tuto tradici jen podporovat. Jak tedy předejít partnerským, případně rodinným rozepřím, které právě v době příprav na Vánoce často visí ve vzduchu?

Klimeš doporučuje podívat se, co bylo nepříjemné předchozí roky. „Naše povahy jsou pořád stejné, a to, co bylo problém loni, bude problém i letos. A dopředu si dát závazek, že nebudu opakovat chyby, které jsem dělal loni,“ popisuje.

Někteří lidé tráví Štědrý den sami, což pro ně může být velmi těžké. Jak ale Klimeš upozorňuje, naši předci slavili Vánoce s potřebnými, a tak nikdo nebyl sám. „Problém je v tom, že lidé dělí lidi na ty honosné, a na ty, se kterými si raději nechceme stýkat. Ale právě když porušíme toto tabu, nemusíme být sami,“ zdůrazňuje psycholog.

Jaké dodržujeme vánoční zvyky a na co se na vánoce nejvíce těšíme? | Foto: ČTK

Andrea Skalická, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme