Ve Švýcarsku plánují retrovesnici pro lidi trpící Alzheimerem

Ve Švýcarsku by mohla vyrůst zvláštní vesnice pro lidi nemocné Alzheimerovou chorobou. Má vypadat jako z 50. let. Ošetřovatelé budou převlečení za zahradníky, aby pacientům navodili pocit svobody. Projekt za 20 milionů eur ale rozděluje švýcarské geriatriky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, penzisti

důchodci, penzisti | Foto: Filip Jandourek

Odpůrci projektu mu přezdívají „Dementiaville“ a tvrdí, že nemocné Alzheimerem uzavře do ghetta. Příznivci nápadu naopak oceňují volnost pacientů.

Vesnička by mohla vyrůst ve Wiedelsbachu nedaleko Bernu. Počítá s ubytováním až pro 150 pacientů, kteří trpí různými stádii demence. Ti se budou moci po areálu pohybovat zdánlivě svobodně, nesmí ho ale opustit a budou pod neustálým dohledem personálu v převlecích za zahradníky či prodavače.

Podobný areál už funguje v Nizozemsku, na předměstí Amsterdamu. Měsíční pobyt v dobře střežené iluzi tam přijde na 5000 eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nápad zřídit vesnici pro lidi nemocné Alzheimerovou chorobou zhodnotila předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová

Předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová je však k takovému projektu skeptická. „Připomenutí minulosti je určitě dobrá věc v péči o pacienty s demencí, ale nemělo by to být absolutní – ti lidé také dlouho žili v moderním světě a prvky moderního světa jsou určitě také důležité.“

„Mám o tom zařízení určité pochybnosti, vždycky když dojde k velké kumulaci lidí se stejným problémem, vznikají tam další problémy. A 150 lidí je skutečně velký počet, ale záleží, jak bude zařízení vnitřně členěné, jak se jim podaří zachovat pocit pohody a spokojenosti těchto lidí. To spíše než na kamufláži záleží na tom, jaký tam bude personál. Převlečení za zahradníka problém nic neřeší,“ míní Holmerová.

Podle ní by nemůže být pro nemocné Alzheimerovou chorobou samotný kontakt s lidmi se stejnou chorobou velkým přínosem. Někteří jsou totiž schopni postarat se sami o sebe, zatímco jiní potřebují stálou péči.

Částečně tak dává za pravdu kritikům, kteří vesnici pro lidi trpící demencí nazývají ghettem. „Když tam nebudou pracovat kvalifikovaní lidé, když to nebude dobře uchopeno, mohlo by to být skutečně jenom ghetto,“ dodává předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti.

Markéta Bartošová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme