Vědci vyrobili hamburger z umělého masa. Je to prý jídlo budoucnosti

Historicky první hamburger z umělého masa je na světě. Výsledky několikaletých pokusů dnes na veřejné ochutnávce v Londýně představili nizozemští vědci. Právě maso vypěstované laboratorně z kmenových buněk může podle expertů lidstvu pomoci řešit nedostatek potravin nebo snížit množství vypouštěných skleníkových plynů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První uměle vypěstovaný hamburger na světě je připraven k jídlu

První uměle vypěstovaný hamburger na světě je připraven k jídlu | Zdroj: Reuters

„Lidé si mohou myslet, že je to bláznivý způsob, jak produkovat maso. Podle mne je to ale vzhledem k nedostatečným zásobám masa nevyhnutelné. Nabízíme alternativní řešení současné neuspokojivé situace,“ řekl profesor Mark Post z Maastrichtské univerzity.

Hamburger upravil šéfkuchař Richard McGeown ze západoanglického hrabství Cornwall. Bezprostřední verdikt zněl v zásadě pozitivně, výhrady ale byly.

Rakouská kulinární odbornice Hanni Rutzlerová, která umělé maso ochutnala, prý očekávala poněkud měkčí pokrm. Hamburger má podle ní intenzivní chuť, není ale šťavnatý. Postrádala také sůl a pepř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek se zajímal o hamburger ze zkumavky

Druhý ochutnavač, autor kuchařských knih Josh Schonwald, upozornil, že nový výrobek chutná jako hamburger z pravého masa, chybí ale tuk.

Profesor Mark Post ve své laboratoři nejprve extrahoval tkáň z kravského svalu a pomocí chemických látek ji rozmnožoval. Za tři týdny už měl přes milion kmenových buněk, které umístil do kulatých nádobek.

Tam se přeměnily v pásky svaloviny dlouhé asi jeden centimetr a tlusté několik milimetrů. Vědec je pak zpracoval do malých šištiček a nechal zmrazit. Hamburger musí nakonec projít tepelnou úpravou.

„To, co držím v baňce, jsou odebrané hovězí buňky, které postupně rozmnožíme. Tady v lednici jich uchováváme miliardy. Poté z těchto buněk ve zkumavce vytvoříme svalovinu. Když se podíváte, tak má zatím jen několik milimetrů,“ popsal Post výrobu „umělého“ hamburgeru.

Výsledek několikaletého výzkumu ochutnali v Londýně dva dobrovolníci | Foto: Reuters

„V dalším kroku složíme z takto námi vypěstované svaloviny jednotlivé vrstvy masa. Zde již máme připravené dostatečné množství svaloviny na celý hamburger. Ten už stačí jen usmažit a sníst. Bude to první takto uměle vypěstovaný hamburger na světě,“ dodal.

Kousky umělého masa jsou bílé, proto je vědci přibarvili řepnou šťávou a myoglobinem. Řada lidí považuje laboratorní maso za odporné. Pomocnice profesora Posta ale zdůraznila, že na jatkách se také dějí odporné věci.

Odhaduje se, že celý výzkum vyšel na něco přes 200 tisíc liber. Hamburgeru ze zkumavky pomáhal finančně na svět například internetový vyhledavač Google.

Robert Mikoláš, Milan Kocourek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme