Velké děti a lidská evoluce

Samice australopitéků se s dětmi nadřely podobně jako moderní ženy. Jejich velcí a těžcí novorozenci si mohli vynutit sestup ze stromů stejně jako péči ostatních členů tlupy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimino | Foto: Jan Rosenauer

Novorozené děti moderních lidí jsou v poměru k tělu matky větší než mláďata lidoopů. Porod velkého dítěte a následná péče o něj je náročná a v pravěkých dobách vyžadovala pomoc ostatních členů tlupy. Dosavadní výzkum tento trend spojoval s naším vlastním rodem Homo. Nová studie však první porody velkých dětí klade do mnohem dřívějšího období evoluce člověka.

Antropolog Jeremy DeSilva z Bostonské univerzity zjistil, že váha lidského novorozence představuje asi 6 % tělesné hmotnosti matky, zatímco u našich nejbližších příbuzných šimpanzů jsou to jen 3 %. Podobně malé potomky rodily samice časných předků člověka, jakým byl 4,4 milionu let starý Ardipithecus. Naproti tomu australopitékové, kteří se objevili před 4 miliony let, měli porodní váhu, která odpovídala více než 5 % tělesné hmotnosti matky. Jeremy DeSilva předpokládá, že nutnost nosit tak těžké děti mohla omezovat pohyb ve větvích. Velká porodní váha tak možná přispěla k tomu, že naši dávní předkové slezli ze stromů.

PNAS


redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme