Větší novorozenec, menší pravděpodobnost TBC

Pouhých 500 gramů porodní váhy navíc člověku pomůže vyhnout se v pozdějším životě onemocnění tuberkulózou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenecká prohlídka | Foto: Pavel Novák

Výzkumníci z Michiganské univerzity sledovali, jakým způsobem se porodní váha dítěte projeví na vnímavosti k různým chorobám v pozdějším životě. Vědci studii prováděli na jednovaječných dvojčatech, která vyrůstala v podobných podmínkách, což potlačilo vliv prostředí a genetických faktorů. Nemocí, na kterou se vědci zaměřili v první řadě, byla tuberkulóza - tedy choroba, kterou trpí asi jedna třetina světové lidské populace a která je hned po viru HIV druhou nejčastější příčinou úmrtí vyvolanou jedinou infekcí.

Výsledky studie ukazují, že větší porodní váha má ochranné účinky - každých 500 gramů navíc snižuje riziko pozdějšího onemocnění tuberkulózou až o 46 %. Důvody tohoto efektu vědci zatím neznají. Zajímavé také je, že se daleko silněji projevuje u mužů než u žen - holčička, která byla po narození o půl kilogramu těžší než její dvojče, má šanci na onemocnění tuberkulózou nižší o 16 %. U chlapců stejný rozdíl znamenal snížení rizika o celých 46 %.

Mycobacterium tuberculosis - původce TBC | Foto: phil.cdc.gov

Zdroj: University of Michigan

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme