Více zapojit starší lidi do života. Takový je cíl ceny Senior roku, které udílela nadace Charty 77

Už počtvrté letos předala nadace Charty 77 ocenění nejlepším seniorům a seniorským klubům. Ty nadace oceňuje ve svém projektu Senzační senioři a chce tak zdůraznit výjimečné výkony starších lidí, ale zároveň inspirovat další, aby se více zapojovali do veřejného života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Nicu Buculei

Podle ředitelky nadace Charty 77 Boženy Jirků by si přínos seniorů měly uvědomovat i samotné obce a více starší lidi zapojovat.

„Nejde o to hledat seniory mezi seniorskými kluby v republice, kterých máme asi 110. Jde o to podívat se normálně do světa a prostě říct: Já jsem starostka v České lípě. Je tu skvělý senior, tak ho nominuju,“ říká Jirků s tím, že projekt si získává rok od roku větší prestiž.

Letos se už v individuální kategorii sešlo téměř 130 nominací – zvítězila nakonec Libuše Žamberská. Ta se už přes dvacet let angažuje ve spolku Úsměv je zdraví, který pomáhá pacientům s rakovinou. A nejen těm.

Senioři by měli být zařazeni mezi zvlášť zranitelné osoby, podobně jako děti, navrhuje vláda

Číst článek

„Jsou tam diabetici nebo kardiaci. Na jednom pobytu jsme měli i rodiny s mentálně postiženými dětmi, protože je to o pomoci, o pomocné ruce. Doprovod, co s těmi lidmi je, se taky potřebuje uvolnit a nadechnout se,“ popsala Žamberská některé aktivity spolku.

Klubem roku se letos stal ten z Rožnova pod Radhoštěm. Pro svých 850 členů pořádá nepřeberné množství akcí. „Děláme turistické vycházky každý týden za každého počasí. Z našich mladých let jsme obnovili čaje o páté, mikulášské zábavy, plesy nebo módní přehlídky,“ vypočítává Anneliese Přikrylová, která loni vyhrála individuální kategorii.

Nadace Charty 77 ale udělila i čestné ocenění – to získal sochař Olbram Zoubek.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme