Více zapojit starší lidi do života. Takový je cíl ceny Senior roku, které udílela nadace Charty 77

Už počtvrté letos předala nadace Charty 77 ocenění nejlepším seniorům a seniorským klubům. Ty nadace oceňuje ve svém projektu Senzační senioři a chce tak zdůraznit výjimečné výkony starších lidí, ale zároveň inspirovat další, aby se více zapojovali do veřejného života.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Nicu Buculei

Podle ředitelky nadace Charty 77 Boženy Jirků by si přínos seniorů měly uvědomovat i samotné obce a více starší lidi zapojovat.

„Nejde o to hledat seniory mezi seniorskými kluby v republice, kterých máme asi 110. Jde o to podívat se normálně do světa a prostě říct: Já jsem starostka v České lípě. Je tu skvělý senior, tak ho nominuju,“ říká Jirků s tím, že projekt si získává rok od roku větší prestiž.

Letos se už v individuální kategorii sešlo téměř 130 nominací – zvítězila nakonec Libuše Žamberská. Ta se už přes dvacet let angažuje ve spolku Úsměv je zdraví, který pomáhá pacientům s rakovinou. A nejen těm.

Senioři by měli být zařazeni mezi zvlášť zranitelné osoby, podobně jako děti, navrhuje vláda

Číst článek

„Jsou tam diabetici nebo kardiaci. Na jednom pobytu jsme měli i rodiny s mentálně postiženými dětmi, protože je to o pomoci, o pomocné ruce. Doprovod, co s těmi lidmi je, se taky potřebuje uvolnit a nadechnout se,“ popsala Žamberská některé aktivity spolku.

Klubem roku se letos stal ten z Rožnova pod Radhoštěm. Pro svých 850 členů pořádá nepřeberné množství akcí. „Děláme turistické vycházky každý týden za každého počasí. Z našich mladých let jsme obnovili čaje o páté, mikulášské zábavy, plesy nebo módní přehlídky,“ vypočítává Anneliese Přikrylová, která loni vyhrála individuální kategorii.

Nadace Charty 77 ale udělila i čestné ocenění – to získal sochař Olbram Zoubek.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme