Víno prospívá nejen srdci, podle odborníků pomáhá i kvalitnějšímu sexu

Že má víno často příznivé účinky na naši náladu, není třeba připomínat. Je ale jedním z mála alkoholických nápojů, který působí pozitivně i na naše zdraví a může navíc zpestřit partnerský život. Jeho blahodárný vliv je podle odborníků totiž nezanedbatelný i v oblasti sexu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklenky na víno | Foto: Comstock Images

Celkově lepšího prokrvení organismu dosáhneme hravě požitím jakéhokoliv alkoholu. Víno ale našemu tělu podle Martina Forejta z Ústavu preventivního lékařství Masarykovy univerzity v Brně dává mnohem víc.

Cévy nejen rozšíří, ale díky takzvaným chemoprotektivním látkám do jisté míry i čistí.

„V rámci cév se mohou vytvářet ateromové pláty, jejichž součástí je třeba cholesterol, a na tyto složky, které se nachází v cévách, pak mají vliv právě ty chemoprotektivní látky. Plus jsou tam některé látky, které brání srážení krve. V cévách musí být dobrý průtok, a to je vlastně pozice, ve které víno a jeho složky pomáhají. Samozřejmě největší účinky se zmiňují v souvislosti s činností srdce a trávení,“ vysvětluje Forejt.

Přehrát

00:00 / 00:00

O blahodárné účinky vína na lidský organismus se zajímala Zuzana Plíšková

Příznivé účinky vína na vnitřní orgány se ale pozitivně odráží i ve zdánlivě nesouvisející oblasti. A tou je sex.

„Tam se bavíme i o prokrvení pohlavních orgánů, lepším prokrvení mozku, zbavení se stresu, úzkosti, lepší komunikaci. I při erektilní disfunkcí je doporučování víno zkoušet jako jeden z pomocníků,“ doplňuje Martin Forejt.

Jeho slova může potvrdit i pravidelná účastnice vinařských akcí a milovnice vína Milada Navarová. I jí tento nápoj pomáhá při vzájemném sbližování.

„Třeba žena se líbí nějakému muži i on ji, ale když se potkají někde na ulici, netroufnou si. Ale když si dá nějaký to decánko, tak ji osloví. Je fajn, že se seznámíte s lidmi, popovídáme si, a tady mám příležitosti, že se třeba i seznámím s muži. Mně se tady líbí, protože je tady hodně mužů a málo žen,“ říká.

I v případě vína ale platí zlaté pravidlo: všeho s mírou. Odborníci radí dopřávat si ho pravidelně, muži však ne více než půl litru a ženy tři deci denně.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme