Virus zika může být podle amerických úřadů nebezpečnější, než se předpokládalo

Spojené státy varují před nebezpečím viru zika. Nákaza může mít na americkém kontinentu podle expertů vážnější dopady, než se předpokládalo. Odborníci proto žádají Kongres o dodatečné finance, aby se země mohla na případné problémy připravit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár druhu aedes aegypti, který může přenášet virus zika | Zdroj: Reuters

„Zjistili jsme, že virus je spojený s větším počtem problémů během těhotenství, než se předpokládalo. Nemusí vést jen k mikrocefalii, ale také k předčasnému porodu, slepotě a dalším problémům,“ uvedla zástupkyně ředitele Centra pro kontrolu nemocí Anne Schuchatová.

Komár aedes aegypti, který virus přenáší, se také vyskytuje celkem ve 30 amerických státech, namísto předpokládaných 12.

Přehrát

00:00 / 00:00

O varování amerických expertů ohledně viru zika mluvila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhleová

„Také jsme zjistili, že u těhotných žen může být virus nebezpečný během celých devíti měsíců, nejen v prvním trimestru,“ shrnula dosavadní závěry vědců Anne Schuchatová.

Hygienici podle ní věří, že se nákaza ve Spojených státech nebude masově šířit, přesto vyzývají k pečlivým přípravám. Kongres žádají o vyčlenění téměř dvou miliard dolarů na mimořádné náklady spojené s rizikem, které virus představuje.

Starosti momentálně vědcům dělá rychlé šíření ziky v Latinské Americe a v Karibiku. V Portoriku podle úřadů mohou být statisíce případů onemocnění a stovky postižených dětí.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Experti podle ředitele Národního institutu pro infekční onemocnění Anthonyho Fauciho pracují na vývoji spolehlivé vakcíny.

„První kandidáty na vakcínu bychom měli mít během letošního září, kdy by mohly začít klinické testy,“ potvrdil Anthony Fauci.

Američtí zdravotníci vyzývají především k prevenci. V souvislosti s blížícími se letními olympijskými hrami v Brazílii apelují hlavně na těhotné ženy, aby pokud možno do rizikového regionu necestovaly.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme