Volně prodejný Bioparox se stahuje z trhu, přípravek mohl vyvolávat alergické reakce

Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu volně dostupný Bioparox, který je určen k léčbě zánětu horních cest dýchacích nebo angíny. Přípravek totiž obsahuje antibiotikum fusafungin, které není natolik účinné, jak se doposud myslelo. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky se navíc u léků s fusafunginem můžou projevit závažné alergické reakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Lenka Šipošová

Léčivé přípravky s obsahem fusafunginu jsou obchodovány ve zhruba polovině států Evropské unie pod různými obchodními názvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

SÚKL nařídil stáhnout Bioparox z lékáren, přípravek může vyvolávat závažné alergické reakce. Více s ředitelem SÚKLu Zdeňkem Blahutem

V České republice je dostupný jeden léčivý přípravek s obsahem fusafunginu, a to právě Bioparox. Jeho registrace bude zrušena do 28. května.

Přehodnocení léčivých přípravků s obsahem fusafunginu bylo zahájeno na podzim roku 2015 na žádost italské lékové agentury, která pozorovala nárůst hlášení závažných alergických reakcí, včetně anafylaktických reakcí.

Fusafungin je antibakteriální léčivá látka s protizánětlivým účinkem používaná ve formě aerosolu pro nosní nebo orální podání ve spreji. Dosud se využíval k místní léčbě zánětů sliznice hltanu a dýchacích cest, jako je rýma, zánět vedlejších nosních dutin, angína, zánět hltanu, zánět hrtanu. U lehčích onemocnění se mohl užívat bez porady s lékařem.

„Ve většině závažných alergických reakcí kromě anafylaktického šoku byly pozorovány i dušnosti. Italská léková agentura vyjádřila své obavy i ohledně přínosu fusafunginu v léčbě infekce a jeho role v rámci zvyšování antibiotické rezistence,“ říká Zdeněk Blahuta, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

O náhradě přípravku Bioparox radí Blahuta poradit se s lékařem nebo lékárníkem: „Všeobecně je nejvhodnější léčba běžných infekcí horních cest dýchacích – několikadenní klid na lůžku a dostatek teplých tekutin.“

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme