Vydat se do zahraničí bez pojištění může znamenat obrovské výdaje

Základem pohodové dovolené bez zbytečných starostí je dobré cestovní pojištění s dostatečně vysokým limitem krytí a asistenční službou. V opačném případě se může stát vysněná dovolená noční můrou, náklady na léčbu v zahraničí jsou totiž velmi vysoké.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž ve Vodicích

Pláž ve Vodicích | Foto: Martin Dorazín

Jednou z nejčastějších nepříjemností, která se může na dovolené přihodit, je úraz. Na poznávacím zájezdu v Turecku se nešťastnou náhodou zranila i jedna z českých turistek. Poraněné rameno jí museli tamní lékař neprodleně operovat.

„My jsme samozřejmě garantovali náklady dopředu, protože v těchto destinacích je vždycky potřeba buď složit depozit, nebo se zaručit, že náklady, které jsou poměrně vysoké, budou uhrazeny,“ vysvětluje lékařka asistenční služby Europ Assistance Jana Ježková.

„Potom jsme zajistili transport, který proběhl letecky na speciálním lehátku. Pacientku jsme dovezli až do České republiky do nemocnice, kde jsme zajistili její příjem a následnou léčbu,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Že je dobré sjednat si cestovní pojištění, radila redaktorka Andrea Skalická

Celkové náklady na léčbu a převoz pacientky domů se vyšplhaly na 1 200 000 korun. Kdyby nebyla dostatečně pojištěná, znamenalo by to velký zásah do rozpočtu celé rodiny. V loňské letní sezóně řešila Europ Assistance více než 14 tisíc případů.

Mezi kurióznější patří například kousnutí velbloudem nebo opicí. Běžné jsou pak angíny, střevní onemocnění i žaludeční obtíže.

„První věc je celková výška limitu tak, aby to dostatečně krylo náklady, které jsou potom vynaloženy. Další věcí jsou sublimity – to zahrnuje akutní zubní ošetření, pojištění opatrovníka a další asistenční služby. Je to pár korun mezi dobrým a špatným pojištěním,“ radí Ježková.

Při uzavírání pojistky je také důležité podívat se i na takzvané výluky. Ty mohou být například sportovní, nebo medicínské.

„Pojišťovny obecně kryjí akutní, nenadálé, neočekávané onemocnění, nebo akutní zhoršení stabilizovaného chronického onemocnění a úrazy,“ říká lékařka.

Dnes je naprosto běžné mít cestovní pojištění na platební kartě. Je třeba si dát pozor na to, zda se pojištění vztahuje jen na držitele karty, nebo se jedná o rodinné pojištění.

V případě zdravotních problémů na cestách by měli lidé volat asistenční službu co nejdříve.

Andrea Skalická, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme