Vyhnout se kolonám pomůže řidičům internet i poslech rádia

Řidič, který umí s pomocí internetu nebo mobilních aplikací najít informace o kolonách či uzavírkách, se může na cestě vyvarovat řady nepříjemných překvapení. A dobrým pomocníkem může být i rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava, dopravní zácpa, auto, kolona | Foto: Filip Jandourek

Jak říká redaktor Zelené vlny Bohuslav Beneš, ideální je hledat nejvhodnější trasu ještě před odjezdem. Tady pomáhá internet.

„Dá se to hledat na několika serverech. První bych hledal adresu dopravniinfo.cz, to je oficiální server jednotného systému dopravních informací pro Českou republiku,“ vysvětluje Beneš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak předejít případnému uvíznutí v koloně, o tom natáčela redaktorka Eva Kézrová

Řidič vyplní místo, odkud vyráží a cílovou destinaci. Systém mu pak vybere nejvhodnější cestu a ukáže zároveň, kde je jaké omezení.

Když si pak na stejných stránkách řidič rozklikne systém Rodos, může zjistit dokonce i přepokládanou délku zdržení.

Problém těchto serverů je ovšem v tom, že dopravní situace se časem mění. „Za pět minut může být situace někdy i zásadně odlišná, takže je třeba brát tyto informace pouze orientačně,“ podotýká Beneš.

Dobré je proto mít v autě naladěný rozhlas. Třeba redaktoři Zelené vlny vycházejí i z dalších zdrojů – informace mají od policistů, silničářů, ale i od samotných řidičů. A je tu i motohlídka, která třeba dnes bude celý den monitorovat hlavní tahy.

Eva Kézrová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme