Vyléčili jsme dítě infikované virem HIV, tvrdí američtí lékaři

Američtí lékaři přišli se zprávou, že vyléčili dítě, které se narodilo infikované virem HIV. Holčička přišla na svět v malé porodnici v Mississippi, kde matce diagnostikovali HIV až při porodu. S léčbou začali lékaři jen několik hodin po porodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři u holčičky nezjistili žádné replikace schopné viry | Zdroj: Reuters

Nyní dvouapůlleté dítě už 10 měsíců nebere antiretrovirotika a lékaři u něj při testech nenašli žádné replikace schopné viry. S velkou pravděpodobností by tak holčička moha být skutečně vyléčená.

Pokud se to potvrdí, bude to znamenat velkou naději pro matky nakažené HIV. Lékaři nicméně zatím odmítají říct se stoprocentní jistotou, že je dítě opravdu zdravé. Netuší kromě toho, čím je tato pacientka natolik mimořádná, že u ní s léčbou uspěli. Faktorů může být celá řada a najít správné odpovědi může trvat roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Američtí lékaři přišli se zprávou, že vyléčili dítě nakažené virem HIV. Podrobnosti případu v Ranním Radiožurnálu komentoval redaktor ČRo Ondřej Bouda

Zdravotní péče je navíc ve Spojených státech na mnohem vyšší úrovni než v Africe, a proto není příliš pravděpodobné, že by bylo možné v dohledné době přenést zkušenosti amerických odborníků na kontinent, který je virem HIV postižen nejvíce.

Dítě léčili doktoři pomocí standardních medikamentů. „Použili antiretrovirotika, která se k léčbě běžně používají, těch je přes třicet. Máme je i v České republice. Dětem, které se narodí HIV pozitivním matkám, se tato léčba preventivně dává vždy,“ vysvětluje Ladislav Machala z AIDS centra Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Jde o druhý případ úspěšné léčby

V tomto případě podle jeho slov mohlo sehrát roli to, že léčba byla nasazena ihned po narození, kdy se nemoc ještě nestihla etablovat.

„U dospělého člověka, když se nakazí a začne se léčit s odstupem několika týdnů, tak ta infekce je v organizmu takovým způsobem uchycena, že dnešními léky to neumíme zlikvidovat,“ vysvětluje odborník.

V Česku zatím podle jeho slov nedošlo k přenosu HIV infekce na dítě u žádné matky, která řádně brala léky během těhotenství a podávala je pak po narození svému dítěti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu o úspěšné léčbě HIV ve Spojených státech komentoval Ladislav Machala z AIDS centra Fakultní nemocnice Na Bulovce

Za celou historii choroby jde to druhý zdokumentovaný případ úspěšné léčby HIV. První je z roku 2007, kdy asi čtyřicetiletý pacient z Berlína měl k HIV ještě navíc leukémii a podařilo se ho vyléčit transplantací kostní dřeně.

Také u tohoto pacienta ale i po letech lékaři odmítají se stoprocentní jistotou říct, zda je úplně vyléčený, protože se virus může stále ukrývat někde v jeho těle.

Nikdo navíc stále netuší, že nešlo spíše o náhodu, takže transplantace kostní dřeně se jako léčba HIV zatím nepoužívá. Každý vyléčený pacient nicméně přispívá k našemu chápání viru HIV a nemoci AIDS a zvyšuje naději, že se jednou podaří najít spolehlivou léčbu.

„Léky, které máme k dispozici, jsou účinnější, méně toxické, a snad i osvěta nějakou roli hraje,“ říká Machala. Varuje však zároveň před přílišným optimismem a připomíná, že postup užitý u berlínského pacienta byl mimořádný a není uplatnitelný u jiných.

Loni bylo v ČR 212 nových infekcí HIV, vůbec nejvíc od roku 1985 | Foto: ČTK

Ondřej Bouda, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme