Vyučování by mělo začínat později, tvrdí britští vědci. Studentům chybí spánek

Britští odborníci na výzkum spánku doporučují, aby školákům ve věku nad deset let začínalo vyučování nejméně o hodinu později než dosud, tedy v deset. Líp by to prý vyhovovalo biologickému rytmu adolescentů, kteří chodí do postele později než žáci nižších ročníků. Podle expertů z Oxfordu tak denně kvůli rannímu vstávání do školy ztrácejí cenné hodiny spánku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budík | Foto: Fotobanka Pixabay

Spánková deprivace podle britských lékařů může mít dopad na zdraví studentů i na schopnost sledovat výuku. Citovaní vědci proto chtějí svoje doporučení vyzkoušet příští rok asi na stovce škol v Británii.

„Adolescenti potřebují více spát než děti menší,“ upozornila profesorka Soňa Nevšímalová z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na otázky Veroniky Sedláčkové ohledně spánku dětí odpovídali profesorka Soňa Nevšímalová a viceprezident Asociace základních škol Pravoslav Němeček

Studenti ale podle ní trpí únavou i kvůli tomu, že odkládají odchod do postele. Rodiče by proto na ně měli dohlédnout.

„Rozhodující je i spánková hygiena dětí. Zaměstnává je spousta telefonických hovorů se spolužáky, tablety, počítače a podobně. Tím pádem chodí později spát. Není to proto, že by nemohly usnout,“ dodala.

O problematice pozdějšího vstávání se před časem mluvilo i v Česku a některé školy už začátek vyučování posunuly.

„Praktikují to zejména školy střední, kde už není návaznost na rodinu. Žák může odcházet do školy sám. U základních škol je to trošku problematická situace,“ řekl viceprezident Asociace základních škol Pravoslav Němeček.

Pro rodiče malých dětí je totiž složité vypravovat je na pozdější hodinu, protože sami musí odcházet z domu dřív.

„Nechat to jen na ředitelích škol je problém, protože s tím neuspějí u rodičovských organizací. Muselo by to být proto dáno právně,“ doplnil o případném posouvání začátku vyučování.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme