Vyučování by mělo začínat později, tvrdí britští vědci. Studentům chybí spánek
Britští odborníci na výzkum spánku doporučují, aby školákům ve věku nad deset let začínalo vyučování nejméně o hodinu později než dosud, tedy v deset. Líp by to prý vyhovovalo biologickému rytmu adolescentů, kteří chodí do postele později než žáci nižších ročníků. Podle expertů z Oxfordu tak denně kvůli rannímu vstávání do školy ztrácejí cenné hodiny spánku.
Spánková deprivace podle britských lékařů může mít dopad na zdraví studentů i na schopnost sledovat výuku. Citovaní vědci proto chtějí svoje doporučení vyzkoušet příští rok asi na stovce škol v Británii.
„Adolescenti potřebují více spát než děti menší,“ upozornila profesorka Soňa Nevšímalová z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Na otázky Veroniky Sedláčkové ohledně spánku dětí odpovídali profesorka Soňa Nevšímalová a viceprezident Asociace základních škol Pravoslav Němeček
Studenti ale podle ní trpí únavou i kvůli tomu, že odkládají odchod do postele. Rodiče by proto na ně měli dohlédnout.
„Rozhodující je i spánková hygiena dětí. Zaměstnává je spousta telefonických hovorů se spolužáky, tablety, počítače a podobně. Tím pádem chodí později spát. Není to proto, že by nemohly usnout,“ dodala.
O problematice pozdějšího vstávání se před časem mluvilo i v Česku a některé školy už začátek vyučování posunuly.
„Praktikují to zejména školy střední, kde už není návaznost na rodinu. Žák může odcházet do školy sám. U základních škol je to trošku problematická situace,“ řekl viceprezident Asociace základních škol Pravoslav Němeček.
Pro rodiče malých dětí je totiž složité vypravovat je na pozdější hodinu, protože sami musí odcházet z domu dřív.
„Nechat to jen na ředitelích škol je problém, protože s tím neuspějí u rodičovských organizací. Muselo by to být proto dáno právně,“ doplnil o případném posouvání začátku vyučování.